Téma Plus

Sláva, která předchází pád. Jak si Národní shromáždění narovnalo páteř a soudruh prezident mu ji zase ohnul

Téma Plus

Sláva, která předchází pád. Jak si Národní shromáždění narovnalo páteř a soudruh prezident mu ji zase ohnul
Předseda Národního shromáždění Josef Smrkovský po návratu z Moskvy 1. srpna 1968

Plus

„Přestaňte s tím… A už mi nevolejte! Do Moskvy pojedu, už je rozhodnuto.“
„Rozumím, … a děkuji.“
Jan Sedmidubský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dnes si budeme vyprávět příběh o velkých plánech československého parlamentu v roce 1968. O tom, proč se u nás v tom roce měly konat hned dvoje volby. A bude to i příběh o tom, jak prezident, který přísahal na ústavu Československa, se v krizovém okamžiku začal chovat jako konstituční monarcha. Dnešní téma plus pro vás připravil Jan Sedmidubský.

  • Léto 990. Do budovy Federálního shromáždění se vydali dva redaktoři Československého rozhlasu, aby se tam setkali s mužem, který byl přímým svědkem událostí roku 968 na půdě československého parlamentu. Jmenoval se František Cigánek a pracoval po léta jako parlamentní archivář a jako historik. František Cigánek vzpomínal na to, jak na prahu normalizace musel svou práci opustit, aby se k ní vrátil až po listopadu 89.

  • Prvního října 1969 si mě pozval stále tehdy jenom předseda sněmovny národů doktor Dalibor Hanes a řekl mně vážený položte klíče na stůl a opusťte pracoviště.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají