Historie Plus

Prezidentské duely VI.: Biden a Trump. Zanechte všech nadějí, ti dva do toho půjdou znovu

Historie Plus

Prezidentské duely VI.: Biden a Trump. Zanechte všech nadějí, ti dva do toho půjdou znovu
Donald Trump a Joe Biden v předvolebním klání amerických voleb

Plus

Jsou chvíle, kdy i pořad ohlížející se do minulosti získává nečekaně na aktuálnosti. Volby v USA v roce 2020 vypadaly pro nás v Evropě, ale i pro polovinu fatálně rozdělených občanů Spojených států jako volby poslední záchrany. Trumpovo prezidentské dědictví bylo velmi kontroverzní a covid všemu nasadil korunu.
Jan Sedmidubský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Excentrický bavič, zastánce chudnoucí středních vrstev Spojených států, bojovník proti imigraci a muž, který pravidelně hází granáty do světové politiky, člověk, který nesnáší washingtonský establishment a taky novináře a vás to naučí taky. A proti němu kariérní politik, který je předvídatelný, seriózní, s nějakými osobními i politickými výhrami a pády. Tak trochu nudný patron, který si vyšlapal svou cestu mnoha lety v Kongresu USA a zdálo se, že úřad amerického viceprezidenta se stal jeho politickým vrcholem.

  • Dnešní díl prezidentských duelů nás zavede do Spojených států mezi lety 2016 a 2021, kdy se americká politika za vlády Donalda Trumpa zásadně proměnila.

  • V roce 2016 Donald Trump porazil Hillary Clintonovou. O čtyři roky později se karta obrátila. Trump svůj post neobhájil a ze souboje s Joe Bidenem odešel poražen. Ale sám si prohru nikdy nepřipustil a je téměř jisté, že jeho apetit vrátit se a pomstít se bude zcela určujícím faktorem nejenom pro americké, ale bez nadsázky světové dění. Dobrý poslech Historie Plus vám přeje Jan Sedmidubský.

Více z pořadu