Archiv Plus

Když hřměly zbraně, mluvili i Voskovec s Werichem

Archiv Plus

Když hřměly zbraně, mluvili i Voskovec s Werichem
Jan Werich a Jiří Voskovec v Osvobozeném divadle

Plus

I v těžkém období druhé světové války měli obyvatelé Čech a Moravy přístup ke svobodným informacím. Sice omezený, mimořádně komplikovaný a nebezpečný, ale existoval. Byl to poslech zahraničního rozhlasu, vysílajícího v češtině.
David Hertl

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • I v těžkém období druhé světové války měli obyvatelé Čech a Moravy přístup ke svobodným informacím sice omezený, mimořádně komplikovaný a nebezpečný ale existoval. Byl to poslech zahraničního rozhlasu vysílajícího v češtině. Nebyly to jen pořady z Londýna a Moskvy. Na krátkých vlnách se dalo naladit i vysílání ze Spojených států. Jeho součástí byl i scénky, které připravovaly hvězdy meziválečného avantgardního českého divadla Jiří Hoskovec a Jan Werich. Některé z jejich pořadů vysílaných do Evropy v roce 1942 se dochovaly. Málo známé ukázky okomentuje Martin Mejzr. Dobrý poslech přeje také Davida.

  • Archiv plus.

  • A kavárny.

Ostatní také poslouchají