Archiv Plus

Léto 1993. Před třiceti lety zdražila Škoda Favorit a v Rusku došly peníze

Archiv Plus

Léto 1993. Před třiceti lety zdražila Škoda Favorit a v Rusku došly peníze
Konstruktér Škody Favorit Petr Hrdlička pózuje u vozu, který navrhl

Plus

Léto roku 1993 bylo prvním létem samostatné České republiky. Zatímco rozhlasovému zpravodajství ze světa dominovaly informace o válce v bývalé Jugoslávii, zprávy z domova byly podstatně pestřejší. O zajímavé dění nebyla nouze.
David Hertl

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vzpomenete si ještě na léto roku 93? Nekonečné anonymní telefonáty o bombách uložených na Václavském náměstí v Praze, zdražování, škody. Favorit, hledání nového názvu pro naší republiku a také třeba pětihodinová návštěva Borise Jelcina v Praze, během které nám velkopansky povolil ucházet se o vstup do NATO. Léto 93 vám prostřednictvím ukázek z dobového rozhlasového vysílání připomene a dobrý poslech přeje David Hertl.

  • Archiv.

  • Sestry a jejich piana. Jeden z hitů roku 93 jsem nevybral náhodou. V tom roce v českém éteru vypukla naplno bitva mezi privátními rádia veřejnoprávním rozhlasem. Vysílat začaly dvě celoplošné soukromé stanice Frekvence 1 a rádio alfa a k posluchačům začaly proudit hodiny a hodiny západoevropské hudby. Díváte-li se na žebříčky nejprodávanějších písniček roku 93, nenajdete tam ani Karla Gotta, ani Helenu Vondráčkovou nebo Hanu Zagorovou, ale Davida Kollera, Janka Ledeckého, kariéru Michala Penka nebo Ivana Hlase a lidé si stále zvykali i na nový název republiky, která už nebyla Československem. Ozvěny dne 11. července 93.

Ostatní také poslouchají