Návraty do minulosti

Heydrichiáda se dělí na dvě období. Druhá vlna byla masivní odveta za atentát na zastupujícího říšského protektora

Návraty do minulosti

Heydrichiáda se dělí na dvě období. Druhá vlna byla masivní odveta za atentát na zastupujícího říšského protektora
Pohled na střed vypálených Lidic s kostelem sv. Martina 11. června 1942 (unikátní snímek pořízený tajně českým četníkem Josefem Sýkorou)

Rádio vašeho kraje

Pojmem heydrichiáda souhrnně označujeme období, kdy za druhé světové války nacističtí okupanti systematicky terorizovali a likvidovali obyvatelstvo Čech a Moravy.
Jan Herget

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Heydrichiáda. Pojmem heydrichiáda souhrnně označujeme období, kdy za druhé světové války nacističtí okupanti systematicky terorizovali a likvidovali obyvatelstvo Čech.

  • A Moravy. Toto období se dělí na dvě části podle toho, kdy bylo v protektorátu vyhlášeno stanné právo. Poprvé ho dosazený zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich vyhlásil hned po svém nástupu v září 1941. Následovaly popravy uvězněných členů odboje, hlavně bývalých vojáků, sokolů a komunistů. Zatčen byl také předseda protektorátní vlády Alois Eliáš, který tajně spolupracoval se západním odbojem.

Více z pořadu