Zaostřeno

Většina lidí světa žije v přeplněných městech. Vlády proto staví nové metropole na „zelené louce“

Zaostřeno

Většina lidí světa žije v přeplněných městech. Vlády proto staví nové metropole na „zelené louce“
Nejrušnější ulice na světě: Shibuya Crossing v Japonsku (Tokio)

Plus

Až 60 procent všech obyvatel Země žije ve městech. Z mnoha metropolí Asie a Afriky jsou organismy bez kontroly, jejich růst nikdo neřídí. Vlády proto zkoušejí stavět nová města na zelené louce a stěhují je tisíce kilometrů od původních metropolí.
David Jakš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 60 % všech obyvatel země už žije ve městech. Z mnoha metropolí Asie a Afriky jsou organismy bez kontroly a jejich růst nikdo neřídí. Vlády proto zkoušejí stavět nová hlavní města na zelené louce a stěhují je 1000 km od původních metropolí. Kdo tyto experimenty zaplatí? Dokáží lidé zapomenout na tradiční metropole coby letitý symbol státu a přijmou nová anonymní města. A kde všude už se lidé k této změně odhodlal. I u dalšího dílu pořadu Zaostřeno, tentokrát na téma stěhování světových metropolí, vás vítá David Jakš. Zaostřeno.

  • Hlavní města hrála v historii obzvlášť důležitou roli. Ve starověké Číně byla sídlem nebeských neboli dračích císařů, a tudíž místem, kde se podle mytologie země a nebe se slévají v jedno, aby zajistila podmínky pro spravedlivou vládu. Rekordmanem v počtu let, kdy město drželo statut metropole, jestli Jan, ve starých mapách označovaný jako Čechách a na hlavním městem byl po celých 5 císařských dynastií. Navíc světovou proslulost získalo jako hlavní výchozí místo legendární Hedvábné stezky.

  • Té vůdci lepší i s lidmi. Jeden pes uvízl v módě.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají