Zaostřeno

Poslechněte si oceněný pořad festivalu Prix Bohemia Radio: Lidé byli ve sklepích. Když chtěli odjet, Rusové stříleli

Zaostřeno

Poslechněte si oceněný pořad festivalu Prix Bohemia Radio: Lidé byli ve sklepích. Když chtěli odjet, Rusové stříleli
Tělo mrtvého civilisty na ulici v ukrajinském městě Buča, který byl podle místních zabit ruskými vojáky

Plus

Poslechněte si svědectví redaktorky Jany Karasové z vesnice Peremoha, která byla na začátku války na Ukrajině měsíc okupována ruskými vojáky. Pořad se dostal mezi finalisty mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio v kategorii Dokument. Jana Karasová ho natočila dva měsíce po začátku invaze, respektive v dubnu 2022.
Jana Karasová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ukrajina se chystá na první jsou s ruským vojákem. Generální prokuratura ho viní z vraždy neozbrojeného dvaašedesátiletého civilisty v Sumské oblasti. Mrtvé civilisty a 32 dnů okupace má za sebou taky vesnice Peremoha nedaleko Kyjeva, který se Rusové snažili neúspěšně dobýt březnu. Jak život s ruskými vojáky v ulicích vypadal? Kolik po sobě zanechali zbytečných obětí přímo na Ukrajině v kulisách rozbombardovaných domů my o tom vyprávěla jedna z místních rodin. U dnešního zaostřena vás vítá Jana Karasová. Zaostřeno.

  • Na dítě, jestli nadělili manžel a tatínek. Oleg stojí na cestě mezi vesnicí Peremoha a Ruslanu na východě od Kyjeva. Jeden z ruských tanků tedy zasáhla. Střela skončil na dvě části úplně spálený byla. Naďa má plán, že to na dělo, které tady rozrazilo svodidla, pověsí vlajku Ukrajiny jako symbol vítězství.

  • A ta vlajka, kterou pověsíme, tak oni mě srazila tramvaj, když mi bylo 11. Stalo se to při ME ve fotbale v roce 2012 a byla jsem v ní zabalená a v Kyjevě mě srazila.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají