Za obzorem

Niger po převratu: Ze situace nejvíc těží místní džihádisté a možná i wagnerovci

Za obzorem

Niger po převratu: Ze situace nejvíc těží místní džihádisté a možná i wagnerovci
Generál Abdourahmane Tiani, který byl vůdci státního převratu prohlášen za novou hlavu státu Niger, se setkal s ministry v Niamey

Plus

Nigerská junta se u moci drží i skoro dva měsíce po převratu. Přestože západoafrické ekonomické sdružení ECOWAS hrozilo několik týdnů možnou vojenskou intervencí, pravděpodobnost, že k ní dojde, dál klesá. Zčásti kvůli iniciativě Alžírska nebo dobré pověsti nigerské armády, zčásti kvůli nestabilitě severní Nigérie, odkud by intervence musela být vedena.
Zdeněk Novák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Republika Niger se jmenuje po stejnojmenné řece, přestože ta protéká jen malým zlomkem území státu, v jeho nejzápadnějším cípu v Nigeru se nachází bohaté zásoby uranu a řady dalších nerostných surovin, stejně jako nejrozsáhlejší přírodní rezervace v Africe. Nigerijský vojenský převrat z konce července rozšířil seznam úspěšných západoafrických pučů v tomto desetiletí na šest a také přitáhl pozornost k zemi, která i přes svůj strategický význam zůstává dlouhodobě stranou zájmu.

  • Zůstávají.

  • Začíná pořad za obzorem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají