Interview Plus

Převrat v Nigeru se nese na protifrancouzské vlně, čehož šikovně využívá Rusko, vysvětluje odborník

Interview Plus

Převrat v Nigeru se nese na protifrancouzské vlně, čehož šikovně využívá Rusko, vysvětluje odborník
Demonstranti drží nápis stržený z francouzského velvyslanectví v Niamey (Niger) během demonstrace na podporu nigerské junty

Plus

Vojenská junta, která provedla převrat v Nigeru a odstavila od moci prezidenta Mohameda Bazouma, odmítá prozatím veškeré návrhy na diplomatické řešení situace. Podle odborníka na oblast Sahelu a novináře Tomáše Lindnera je puč vzpourou starší generace důstojníků proti jejich odstavení od moci. „Junta sice později vydala prohlášení, proč se postavila do čela země, kvůli zajištění bezpečnosti a boji proti terorismu, ale motiv pravděpodobně je osobní,“ vysvětluje.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Strůjci převratu v Nigeru jmenovali novou vládu a veškeré jejich kroky naznačují, že se nehodlají vzdát moci. Pučisté pod vedením generála Abdul Rahman a Tijaniho odmítají i veškeré výzvy k jednání a diplomatickému řešení. S většinou zahraničních delegací se ani nebaví, což platí i pro zástupce regionálního sdružení. Děkovat za to nevyloučilo ani vojenskou intervenci. O co přesně pučistům jde a proč na demonstracích v Nigeru vlají ruské vlajky? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Hostem interview je redaktor časopisu Respekt a odborník na oblast afrického Sahelu Tomáš Lindner. Dobrý den. Dobrý den. Do toho 25. července znalo v zahraničí generála Tian jeho možná pár afrikanistů. Čím to, že právě on se postavil do čela převratu proti zvolenému prezidentovi Mohamedu, ba Zumovi?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají