Za obzorem

Etiopie zažívá ekonomický boom. Proč rozvoj stojí za to sledovat i z pohledu Evropy?

Za obzorem

Etiopie zažívá ekonomický boom. Proč rozvoj stojí za to sledovat i z pohledu Evropy?
Addis Abeba, Etiopie

Plus

Etiopie patří mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky světa a svůj rozvoj opírá hlavně o rostoucí populaci, přírodní zdroje a vodní energetiku. Jak na ní chce stavět dál, proč se ekonomika přehřívá a proč by mělo být v zájmu Česka i Evropy neuvolňovat tento region čínským a ruským investicím? Odpoví pořad Za obzorem.
Zdeněk Novák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Etiopie je nejlidnatější zemí planety bez přístupu k moři a druhým nejlidnatějším státem subsaharské Afriky. Zároveň patří mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky světa a z toho vycházejí její rostoucí ambice. K jejich naplnění chce využít hlavně své přírodní zdroje v čele s vodou. Začíná pořad za obzorem, ve kterém se pravidelně vydáváme za horizont běžného zpravodajství. Tentokrát o Etiopii, jejím rozvoji a využití vodních zdrojů i o tom, co to může znamenat.

  • Pro Evropu za obzorem.

  • V regionu severovýchodní Afriky je Etiopie nejlidnatější zemí. Její potenciál co by možné regionální mocnosti se odrazilo třeba v tom, že patří mezi šest států, které se nedávno rozšířila. Skupina Brix sdružující velké ne západní ekonomiky. V posledních letech v zemi přibývá investic, především z Číny a arabského světa.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají