Věda Plus

Když je bolest tak veliká, že ji nejste schopni vstřebat, vzniká trauma, popisuje psychiatr Rektor

Věda Plus

Když je bolest tak veliká, že ji nejste schopni vstřebat, vzniká trauma, popisuje psychiatr Rektor
deprese, trauma, smutek, smutný muž, kluk, chlapec

Plus

Trauma se – jako závažné psychické zranění – může týkat i člověka, který nezažil hrozivou událost, ale je v kontaktu s lidmi, kteří byly v její bezprostřední blízkosti. „Je to tak velká psychická bolest, že naše psychika ji není schopna vstřebat, vnímat, zpracovat. Ani emocionálně, ani intelektuálně,“ popisuje psychiatr a psychoterapeut Tomáš Rektor. Trauma tedy vzniká po neobvykle hrozivé události, která je nad naše chápání a ze které člověk nemůže utéct.
Lucie Vopálenská, Martina Rasch

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Věda plus.

  • Válka na Ukrajině přinesla nejen obrovské lidské utrpení. Kvůli ruské agresi trpí i zvířata a ukrajinská příroda. Následky pro životní prostředí přitom budou lidé na Ukrajině řešit ještě mnoho let. Po válce ruská armáda okupuje asi třetinu všech chráněných oblastí i vodních toků. To ale podle ukrajinských ekologů není zdaleka vše. Obrovské problémy působí také střelby a výbuchy, které ničí rozsáhlé ekosystémy a znečišťují ovzduší i půdu. A více už nám k tomu řekne Magdalena Fajtová ze zahraniční redakce. Dobrý den.

  • Dobrý den. Magdo, jak rozsáhlé poškození životního prostředí na Ukrajině už válka způsobila?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají