Věda Plus

Citlivost na počasí: Bolest kloubů změnám počasí předchází, kardiovaskulární problémy následují

Věda Plus

Citlivost na počasí: Bolest kloubů změnám počasí předchází, kardiovaskulární problémy následují
Závrať

Plus

Teploty se rychle přehouply přes 25 stupňů Celsia. Lidem, kteří jsou citliví na změny počasí a atmosférického tlaku, to může způsobovat obtíže. Stěžují si například na bolesti kloubů nebo hlavy. Častěji se meteosenzitivita projevuje u žen. „K meteosenzitivitě častěji tíhnou lidé citlivější a podle studií bývají zároveň méně fyzicky aktivní. Osoby, které jsou otužilé, hodně cvičí a tráví většinu času venku, obvykle na změny počasí nereagují,“ vysvětluje lékařka Eva Kociánová.
Andrea Skalická

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je ta plus?

  • Experti z pražského Českého vysokého učení technického dnes představili drony, které umí samostatně kontrolovat elektrické vedení. Létající roboty zkušebně vzlétly o Libomyšle na Berounsku ke sloupům velmi vysokého napětí. V ostrém provozu by autonomní drony mohly být podle vědců třeba za pět let. Dnešní ukázku sledoval také vědecký reportér ČRo Ondřej Vaňura a teď nám v rámci vědeckého souhrnu živě poví více. Dobré odpoledne, Ondřeji. Máte slovo.

  • Hezké odpoledne. Tak ta ukázka dnes byla na poli mezi Libomyšlí a dálnicí D5, a to u pěti vysokých zelených stožárů a vedení velmi vysokého napětí. Tyto stožáry zkontrolovali čtyři drony, které sestrojili a naprogramovali vědci z fakulty elektrotechnické pražské ČVUT, konkrétně ze skupiny Mall ty robotických systému. Co je asi největší unikátností těchto dronů takto je to, že jsou autonomní, tedy naprosto samostatné, takže není potřeba člověka, který by je pilotovala. Dokáží mezi sebou spolupracovat. Na první pohled bylo vše jednoduché a rychlé. Drony si zvládly jednotlivé části stožáru rozdělit a za pár desítek vteřin uměli zkontrolovaný jak přesně ten systém tedy funguje?

Více z pořadu