Hovory

Inteligentní psychopati končí jako úspěšní politici, ti méně inteligentní ve vězení, tvrdí psycholog

Hovory

Inteligentní psychopati končí jako úspěšní politici, ti méně inteligentní ve vězení, tvrdí psycholog
Psychopat

Plus

Neschopnost pracovat s emocemi, a to jak s vlastními, tak s emocemi ostatních lidí, je jedním z významných diagnostických znaků psychopatie. Tu dnešní psychologie řadí mezi projevy poruchy osobnosti. „Být psychopat není trestné. Ale taky to není polehčující okolnost,“ komentuje diagnózu doktor Stanislav Hájek, dlouholetý pracovník Vězeňské služby.
Jana Klusáková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jiří Šimek, zakladatel Ústavu lékařské etiky, začátkem září prohlásil Češi na morálku téměř zcela rezignovali. Jak to vidí doktor Stanislav Hájek, zkušený forenzní psycholog, který pracoval u Vězeňské služby ČR, dříve sbor nápravné výchovy od roku 1980.

  • Pozvala jsem vás, pane doktore, na základě vaší knihy o komunikaci, popřípadě ne komunikaci v konfliktních situacích. Nazval jste ji není vrah jako vrah. Vydal Max Tours. A zklamaný nebude ani ten, kdo očekává detektivku. Jedná se o 11 komentovaných příběhu s tragickým koncem. Proč jste ji napsal?

  • Já jsem hlavně chtěl čtenářům nebo vůbec zájemcům o tuto problematiku nastínit, jak je to složité v lidském životě a jak obtížné je řešit konfliktní situace, zejména v párovém soužití. No a taky jsem chtěl, aby po mně něco zůstalo, tak jsou to takové ono. Je to si, že Andrově ne úplně zařaditelné. Není to ani detektivka, mě to ani učebnice, ale spíš taková takové vzpomínky na mojí praxi a na lidi, se kterými jsem v tom vězeňství pracovali a kteří mi utkvěly v paměti tím, že jejich příběhy byly takové hodně silná, možná, že můžeme říct u některých případech hodně originální.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají