Téma Plus

Rusko-běloruské vztahy? Postupné ruské objímání se změnilo ve svěrací kazajku

Téma Plus

Rusko-běloruské vztahy? Postupné ruské objímání se změnilo ve svěrací kazajku
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko a ruský prezident Vladimir Putin v Soči

Plus

Rusko-běloruské vztahy jsou předmětem doslova celosvětového zájmu už od 90. let minulého století. Od doby, kdy se sice rozpadl Sovětský svaz, zato však ve druhé polovině této dekády a ještě za Borise Jelcina, vznikl sice prchavý, ale přece jen Svaz Ruska a Běloruska. Poslechněte si pořad Libora Dvořáka, který si pozval Adélu Dražanovou, Petru Procházkovou, Ondřeje Soukupa, Karla Svobodu a Vladimíra Votápka. 
Libor Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Rusko. Běloruské vztahy jsou předmětem doslova celosvětového zájmu už od 90. let minulého století, tedy od doby, kdy se sice rozpadl Sovětský svaz, zato však ve druhé polovině této dekády, tedy ještě za Borise Jelcina, vznikl sice efemérní, ale přece jen svaz Ruska a Běloruska. Zejména za dobu skoro čtvrt století jeho panování Vladimira Putina. Pak ovšem tyto svazky neustále sílily a prohlubovaly se, až přišel 24. únor roku 2022. Bělorusko se sice bez velkého nadšení, ale přece jen stalo součástí agrese Ruska proti Ukrajině, o nichž nikdo neví, kdy a jak skončí. I o tom bude následující pořad, k jehož poslechu vás vítá Libor Dvořák.

  • Hlavním garantem dnešní daleko užší aliance, která zcela nesporně vznikla pod ruským tlakem, je Alexander Lukašenko. Muž, který v čele země stojí už téměř tři desítky let a svůj režim podobně jako Putin i činí stále tvrdším a policí nějž jim. A tak se úvodem dnešního tématu věnovaného Rusko byl ruským vztahům podívejme nejdřív na eufemisticky řečeno problematickou osobnost dnešního prvního muže Běloruska. Svého prvního hosta, redakčního kolegy Ondřeje Soukupa, jsem se proto úvodem naší debaty zeptal na Lukašenkovu sovětskou prehistorii.

  • Alexandr Lukašenko byl okamžiku rozpadu Sovětského svazu šéfem státního statku vlastně východním Bělorusku. Byl to člověk, který vystupoval už tehdy jako veřejně v rámci té perestrojky a vypadal jako ten mladý progresivní sovětský kádr s tím důrazem na slovo Sovětský svaz jako ona. Rozhodně nepatřil k nějakým demokratům atd., ale budoval si tu svoji image toho obyčejného chlapíka, který ráno vyžene ty krávy a večer je schopen mluvit na shromáždění atd..

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají