Téma Plus

Potíže s Cimrmanem

Téma Plus

Potíže s Cimrmanem
Vyšetřování ztráty třídní knihy

Plus

Divadlo Járy Cimrmana mělo v průběhu normalizace řadu problémů s represivními i schvalovacími orgány. Osobitý humor se stal opakovaně terčem nejrůznějších tlaků, postihů, ba i zákazů. První zmínky o Járovi Cimrmanovi (někdy též Járovi da Cimrmanovi) se objevily v rozhlasovém cyklu Vinárna U Pavouka v posledních měsících roku 1966.
Pavel Hlavatý

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Co vadilo komunistickému režimu na cimrmanovskému humoru? Která hra Divadla Járy Cimrmana měla největší problémy? A co se dělo při schvalování cimrmanovských her? K poslechu odpovědí na tyto i na další otázky vás zve pořad Pavla Hlavatého.

  • Téma plus.

  • Zahajme cimrmanovsky a poslechněme si úvodní část rozhlasového pořadu, ve kterém hovoří několik protagonistů divadla Járy Cimrmana. Příspěvky z cimrmanovských seminářů v něm byly prezentovány jako rozhovory. Ukázka pochází ze silvestrovského meteoru z roku 1969, tedy z doby, kdy normalizace znatelně přitvrzovala. Rozhovor vedli herečka a moderátorka Dagmar Sedláčková a Oldřich Unger, v té době rovněž člen Divadla Járy Cimrmana, o němž dnes ještě uslyšíme.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají