Speciál

Bestiální brutalita na izraelských civilistech přibližuje k nějaké válce také Írán, říká politický geograf Kofroň

Speciál

Bestiální brutalita na izraelských civilistech přibližuje k nějaké válce také Írán, říká politický geograf Kofroň
Útok Hamásu na Izrael

Plus

„Největší problém palestinského útoku na Izrael je v tom, že jím byli extrémně zaskočeni – a to útočníkům samozřejmě výrazně pomohlo,“ tvrdí ve Speciálu Českého rozhlasu politický geograf Jan Kofroň. „Víme, že použili řadu prostředků k vyřazení kulometných věží včetně dronů. Bagry použili na překonání zdi, resp. pletiva. Víme, že použili rogala, aby se dostali poměrně hluboko do izraelského vnitrozemí, a dokonce i lodě, aby překonali hranici po moři,“ vypočítává.
Tomáš Pancíř

Hosté:
Jan Konfroň, analytik, zástupce vedoucího Katedry politologie na Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd UK
Nataša Dudinski, filmová dokumentaristka, která žije v Jeruzalémě
Štěpán Macháček, zpravodaj Českého rozhlasu
Jaromír Marek, zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu
Anna Horáčková, domácí redakce Českého rozhlasu
Jan Fingerland, komentátor Českého rozhlasu

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jaká je situace v Izraeli po víkendovém útoku palestinského hnutí Hamas? Jak je možné, že ozbrojená akce tak překvapila izraelské bezpečnostní síly? Jaká bude další reakce Izraele a jaké dopady bude mít útok Hamasu na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a také na vztahy Izraele a Palestinců s jinými státy. Nejen o tom budeme mluvit ve speciálním vysílání Radiožurnálu a ČRo Plus.

  • Speciál Radiožurnálu a ČRo Plus.

  • Za chvíli se spojíme s filmovou dokumentaristkou žijící v Jeruzalémě Natašou Dudínskou, s bezpečnostním analytikem z Univerzity Karlovy Janem Kofroněm a také s naším komentátorem Janem Fingerlandem, který situaci v Izraeli dlouhodobě a detailně sleduje, ale ze všeho nejdřív. Vítám ve vysílání našeho blízkovýchodního zpravodaje Štěpána Macháčka. Dobré ráno.

Ostatní také poslouchají