Souvislosti Plus

Voda, záchody, psychosociální pomoc, úřady, silnice, obchody. Experti radí, jak dát Ukrajinu na nohy krok za krokem

Souvislosti Plus

Voda, záchody, psychosociální pomoc, úřady, silnice, obchody. Experti radí, jak dát Ukrajinu na nohy krok za krokem
Města Buča, Hostomel nebo Irpin na severozápadně od Kyjeva se stala symbolem ruské agrese na Ukrajinu

Plus

Do oblasti kolem Kyjeva se opatrně vrací život, ruská ofenziva se přesunula na východ Ukrajiny. Co potřebuje území, kterým se prohnala válka, okamžitě a co bude následovat? „Na prvním místě je dostat lidi do bezpečí a pod střechu. Musíte vybudovat zásobování, mít vodu, alespoň základní potraviny. A potom jsou na seznamu další věci jako léky, lékařská péče, posttraumatická péče. Pak jsou to vyšší stupně civilizace,“ vypočítává náměstek ministra zahraničí Martin Dvořák (STAN).
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je to další díl Souvislosti Plus, debatního pořadu, ve kterém zasazujeme do širšího kontextu aktuální dění v politice, ekonomice, vědě nebo společnosti. V tomto případě budeme mluvit o tom, jak řídit místní správu a služby v těch částech světa, které ochromila válka nebo tam právě odezněl. A jaká praxe se osvědčila v zemích, kde Češi pomáhali po předchozích konfliktech? A hlavně co potřebuje Ukrajina, aby udržela v chodu města a obce, kde válka nebyla nebo kudy prošla? Pořadem na toto téma vás provede Martina Mašková.

  • Souvislosti Plus.

  • Nepozvání do této diskuse přijali Martin Dvořák, náměstek ministra zahraničí. Dobrý den. Dobrý den. Působil jako starosta v poválečném Kosovu ve městě i stok. V jeho hlavní agendou je dnes pochopitelně Ukrajina. Vítejte, děkuji za pozvání. Zdeněk Miler je lov. Je stykem Lékařů bez hranic. Má zkušenosti hlavně z Blízkého východu. Byl na misích Sýrii, Iráku, Libanonu. Zná dobře situaci na palestinských územích včetně Gazy. Vítejte. Díky za pozvání. A Ondřej Nádvorník je dlouholetý pracovník organizace Člověk v tísni. Působil v Gruzii, Moldavsku, ale má také zkušenosti z dalších zemí Arménie, Baku a Ukrajiny, kterou dnes budeme hodně probírat a teď se věnuje také inovacím, humanitární a rozvojové práci. Srdečně vítám i vás. Dobrý den. Zkusme si tedy, prosím teď nastínit tu atmosféru krajiny po bitvě, řečeno přeneseném slova smyslu trochu, co je třeba zajistit po válce? Co je, pane Dvořáku, bude z vašeho pohledu nejdůležitější zajistit v těch oblastech Ukrajiny, kudy válka prošla?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají