Souvislosti Plus

Švédsko přebralo předsednickou štafetu. V jakém stavu mu ji Česko předává?

Souvislosti Plus

Švédsko přebralo předsednickou štafetu. V jakém stavu mu ji Česko předává?
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a český premiér Petr Fiala v Litomyšli

Plus

Začal nový rok a Česká republika předala Švédsku předsednictví v Radě EU. Švédové si pro svoje předsednictví zvolili slogan zelená, bezpečná a svobodná Evropa. V jakém stavu unijní agendu od Čechů převzali, které body aktuálně spojují a které rozdělují jednotlivé hráče v Unii a na čem bude nejtěžší se dohodnout v novém roce?
Martina Mašková

Hosté:
Monika Ladmanová, vedoucí zastoupení Evropské komise v ČR 
Luděk Niedermayer, poslanec Evropského parlamentu za TOP 09 a STAN
Filip Nerad, vedoucího zahraniční redakce Českého rozhlasu

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Za čin a pořad Souvislosti Plus, ve kterém do širšího kontextu zasazujeme aktuální dění v politice, ekonomice, vědě i společnosti. První díl pořadu Novém roce a krátce poté, co si předali je předsednictví v Radě EU ČR a Švédsko. Švédové si zvolili slogan zelená, bezpečná a svobodná Evropa. V jakém stavu unijní agendu od Čechů převzali? Které body aktuálně spojují a které rozdělují jednotlivé hráče v unii a na čem bude nejtěžší se dohodnout Novém roce? Debatu na toto téma vás provede Martina Mašková.

  • Souvislosti Plus.

  • Než představím své hosty, kteří budou v celém tomto našem pořadu, připomeňme si, v jakém stavu odevzdalo a ČR české předsednictví Švédsku unijní agendu. Mikuláš Bek, ministr pro evropské záležitosti, mluvil o tom, že Češi nedělali revoluce, že používali salámovou metodu. A já jsem se ptala na to, jaká agenda byla nejobtížnější. Mluvil zejména o vyjednávání s Maďarskem a pak jsem se ptala, jestli to případně může vést ke změně hlasování v EU. Ministr Bek odpověděl ta pravidla rozhodování se v čase v EU vyvíjejí a dál se budou vyvíjet. Dnes máme v zásadě 80 % hlasování kvalifikovanou většinu a jenom v poměrně úzké oblasti, ale citlivé, se rozhoduje jednomyslností a v EU zaznívá řada hlasů, které říkají, že by se to mělo v budoucnu změnit. Já sám si myslím, že se to jednoho dne změní, ale možná to bude pestřejší spektrum forem hlasování než ta dnešní kvalifikovaná většina, jednomyslnost, že to budou možná další nějaké modely nějakého z posíleného veta více států apod.. Ta debata poběží, ale není to otázkou nejbližší budoucnosti. Je to spíš podle mého názoru otázkou až po dalších volbách do Evropského parlamentu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají