Souvislosti Plus

Prožíváme právě dějinnou změnu?

Souvislosti Plus

Prožíváme právě dějinnou změnu?
planeta, klima, Země

Plus

V době, kdy o tom, že by Rusko mohlo napadnout Ukrajinu, spekulovala možná jen hrstka analytiků mezinárodního dění, vlády v Evropě povzbuzovaly občany, aby si koupili plynové kotle - levný a ekologický zdroj. Za pouhé tři roky jsme se dostali do situace, která převrátila naruby mnohé dosavadní jistoty. Nevíme, čím budeme topit, z čeho vyrábět elektřinu a zda se někdy podaří opravit zpřetrhané dodavatelské řetězce. Jak to změní naše životy? 
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zkuste si představit, že není červen roku 2022, ale že je těsně před prázdninami roku 2019. O koronavirech měli povědomí jen vědci a část lékařů. O tom, že by Rusko mohlo napadnout Ukrajinu, spekulovala možná jen hrstka analytiků mezinárodního dění a vlády v Evropě povzbuzovali občany, aby si koupili plynové kotle, protože není proč váhat u tak levného a ekologického zdroje. Za pouhé necelé tři roky jsme se dostali do situace, která převrátila naruby mnohé dosavadní jistoty. Nevíme, čím budeme topit, nevíme z čeho vyrábět elektřinu, nevíme, zda se někdy podaří opravit zpřetrhané dodavatelské řetězce. Jak to změní naše životy? Dobrý poslech souvislostí. Plus přeje Jan Bumba.

  • Souvislosti Plus.

  • A našimi hosty jsou biolog, filozof a také spisovatel Stanislav Komárek. Dobrý den. Odborník na hospodářské a sociální dějiny Jakub Rákosník z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Dobrý den. Dobrý den. A environmentální a sociální psycholog Jan Krajhanzl, který působí na fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity a také spoluzaložil institut 2050. Dobrý den. Hezké odpoledne. Pánové, zažíváme opravdu období, které změní náš život.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají