Souvislosti Plus

Na „tygří bujón“ upozornila inspektory úmrtnost zvířat. „Myslela jsem, že se to v Česku neděje,“ vzpomíná expertka

Souvislosti Plus

Na „tygří bujón“ upozornila inspektory úmrtnost zvířat. „Myslela jsem, že se to v Česku neděje,“ vzpomíná expertka
Mládě tygra sumaterského

Plus

Obchod se zvířaty bují všude na světě. Obyvatele chudých zemí mnohdy ke spolupráci s pašeráky přivádějí dopady klimatických změn. Trasy nelegálních překupníků směřují i do Evropy. „Vždycky jsem si myslela, že se toto Česku vyhýbá a tady se to stát nemůže. A potom najednou jsme zjistili, že tu máme obchod s nosorožčími rohy nebo s tygřími bujóny. Je to trošku neuvěřitelné,“ říká spolupracovnice Interpolu Pavla Říhová.
Martina Mašková

Hosté Souvislostí Martiny Maškové jsou: 
Pavla Říhová, členka expertní skupiny Interpolu pro oblast tzv. wildlife crime
Jana Hajduchová, spolupracovnice EAGLE Network nevládní organizace působící v Africe
Jan Dungel, malíř, výtvarník a znalec zvláště latinskoamerické přírody
Tomáš Maule, bezpečnostní expert na oblast Afrického rohu, koordinátor výzkumného a protipašeráckého projektu časopisu National Geographic

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Právě začíná další díl debatního pořadu Souvislosti Plus, ve kterém dodáváme širší kontext aktuálnímu dění v politice, ekonomice, vědě i společnosti, časopise. National Geographic spustil mezinárodní projekt na ochranu zvířat před pašováním. Konkrétně se věnuje gepardům. Mimo jiné píše o tom, že v chudých zemích světa místní lidé pomáhají pašerákům z nouze. Třeba v případě rohu Afriky. Mnohé připravila o obživu klimatická změna. Jaké jsou hlavní trasy pašeráků zvířat? Jaká zvířata se pašují do Česka nebo přesněji, jaké jsou možnosti prevence nelegálního obchodu se zvířaty? Co zmůžou úřady, neziskové organizace, veřejnost? Pořadem na toto téma vás provedou Martina Mašková.

  • Souvislosti Plus.

  • A jsem ráda, že pozvání do našeho pořadu přijali Pavla Říhová, členka expertní skupiny Interpolu pro nelegální obchod se zvířaty, zooložka, odbornice na forenzní vědy. Dobrý den. Dobrý den. Jana Hajduchová je spolupracovnice nevládní organizace i k letu, která se věnuje potírání pašeráctví v Africe. Působí v zemích střední a západní Afriky. Dobrý den do Českých Budějovic.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají