Seriál Radiožurnálu

„Zase jsme v té ďůře.“ Na sto procent trefené fárání, komentují horníci román Pestré vrstvy Ivana Landsmanna (3/14)

Seriál Radiožurnálu

„Zase jsme v té ďůře.“ Na sto procent trefené fárání, komentují horníci román Pestré vrstvy Ivana Landsmanna (3/14)
horníci Richard Napravil (vlevo) a Rostislav Grim

Radiožurnál

Autor románu Pestré vrstvy Ivan Landsmann dlouhé roky pracoval jako horník v podzemí na Karvinsku. Originálním způsobem představil hornický slang a popsal také nelehký život i vzdor havířů pozdního socialismu. Dají se dnes pestré vrstvy ve štolách vidět? A jak je na tom dnes hornický slang?
Andrea Čánová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Devátou na Radiožurnálu pokračujeme ve výpravách za osudy literárních hrdinů se seriálem Česku mezi řádky dnes sfáráme mezi horníky. Právě v podzemí na Karvinsku dlouhé roky pracoval autor románu pestré vrstvy Ivan Landsmann. Originálním způsobem představil hornický slánka ne přibarveným způsobem. Popsal také nelehký život i vzdor havířů v období pozdního socialismu.

  • Tak pojďte, můžeme jet.

  • Když se chci vydat po stopách pestrých vrstev, tak to nelze udělat jinak než v dole. A proto teď sjíždím do cvičné štoly Hornickému muzeu, ale je tady chladno. Průvodcem tady ve cvičné štole je Václav Šebek, který na šachtách pracovalo.

Ostatní také poslouchají