Seriál Radiožurnálu

Byly odsouzeny k zániku, nakonec však internované řeholnice Bílou Vodu zachránily, tvrdí starosta (1/14)

Seriál Radiožurnálu

Byly odsouzeny k zániku, nakonec však internované řeholnice Bílou Vodu zachránily, tvrdí starosta (1/14)
Bílá Voda Kateřiny Tučkové vyšla v nakladatelství Host

Radiožurnál

Bílá Voda je název zapadlé obce na Jesenicku a zároveň poslední knihy spisovatelky Kateřiny Tučkové, autorky oceňovaných próz Žítkovské bohyně nebo Vyhnání Gerty Schnirch. Ve svém nejnovějším románu otevírá čtyřicetiletá spisovatelka téma násilné internace řádových sester v 50. letech. Právě do kláštera v Bílé Vodě totiž tehdy komunistický režim nuceně vystěhoval řeholnice z celé republiky.
Jana Opočenská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dobré pondělní ráno 11. července vám dělá společnost ranní Radiožurnál i chvíli před devátou. Bílá voda. Tak to je název zapadlé obce na Jesenicku, ale zároveň i posledního románu spisovatelky Kateřiny Tučkové. Otevřela v něm téma násilné internace řádových sester komunistickým režimem. A právě do Bílé Vody se teď vydáme v prvním letošním dílu našeho oblíbeného prázdninového seriálu, který má výstižný název Česko mezi řádky, který se počínaje dneškem vrací do vysílání denně v tomto čase.

  • A to je vlastně ten objekt bývalého piaristického gymnázia.

  • Bílou Vodou, malou obcí na hranicích s Polskem, kam vede z české strany v podstatě jediná příjezdová cesta k ní provází její nezávislý starosta Miroslav Kocián. Společně jsme právě došly ji před barokní klášter, ve kterém se odehrává velká část děje románu Bílá voda. Je to poměrně rozsáhlý komplex obdélníkového tvaru. 28. září 950 sem byly svezeny první sestry téměř z celého Československa, které zde byly internovány.

Ostatní také poslouchají