Seriál Radiožurnálu

Neustálé střety, ale také nádhera poválečné fotbalové euforie. S Lojzkem Lapáčkem ve Slezské Ostravě (9/14)

Seriál Radiožurnálu

Neustálé střety, ale také nádhera poválečné fotbalové euforie. S Lojzkem Lapáčkem ve Slezské Ostravě (9/14)
Tréninkové centrum na Bazalech

Radiožurnál

Putování za literárními hrdiny nás v seriálu Česko mezi řádky teď zavede do Slezské Ostravy. Právě tato část města je přímo v názvu románu exilového spisovatele a ostravského rodáka Oty Filipa. Jeho kniha Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy ukazuje bez příkras soužití Čechů, Poláků, Němců a Židů v polovině 20. století. A to vše v kulisách legendárního fotbalového klubu, původně SK Slezská, dnes Baníku Ostrava.
Andrea Čánová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Seriál Česko mezi řádky nás teď zavede do Slezské Ostravy. Právě tato část města je přímo v názvu románu exilového spisovatele Oty Filipa. Jeho kniha nanebevzetí ložiska Lapáčka ze Slezské Ostravy ukazuje bez příkras soužití Čechů, Poláků, Němců a Židů v polovině 20. století.

  • Opravdu pár m od Slezsko ostravské radnice je široká a velmi rušná komunikace. Když je člověk hojně zapojují fantazii, odstraní asfalt. Tak tady bylo hřiště dnešního Baníku, tehdy SK Slezská. Dneska bychom asi tušili, že tady na konci 19. století byl krásný park zvaný jako Stará střelnice, se postupem času změnil v takové jakési sportoviště, kde sportovní klub Slezská Ostrava měla své vlastní cvičiště. Bylo tam škvárové hřiště.

  • Vysvětluje mi ostravský kronikář Petr Lexa. Před dík, ať se tady koukám, jak koukám, jsou tady stromy, posekaná tráva, ale žádná cedule informační, která by lidem říkala, že tady bylo původní hřiště Baníku, nenajdete.

Ostatní také poslouchají