Dvacet minut Radiožurnálu

Oteplování způsobuje další oteplování. Nevíme jen, nakolik se zrychluje už teď, říká klimatolog Tolasz

Dvacet minut Radiožurnálu

Oteplování způsobuje další oteplování. Nevíme jen, nakolik se zrychluje už teď, říká klimatolog Tolasz
Radim Tolasz

Radiožurnál

Ovocné stromy letos rozkvetly o měsíc dřív než obvykle a počasí v dubnu připomíná červen. Čeká nás po rekordně teplém roce 2023 další oteplování? Je to podle klimatologů pořád jen dočasný teplotní výkyv, nebo je zvyšování teplot definitivní? „O tom je dnes spor na klimatologických setkáních a v publikacích: jestli to urychlování už teď zaznamenáváme, anebo ho máme očekávat třeba za deset, za dvacet let,“ říká klimatolog Radim Tolasz.
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ovocné stromy letos u nás rozkvetly o měsíc dřív, než bývá obvyklé. A letošní dubnové počasí v některých dnech připomíná spíš červen. Je to jenom výkyv, nebo se letošní jaro stane v příštích letech standardem? Fungují stále modely, které používají klimatologové? Jakou roli hraje fenomén El Niňo a nedostal se už svět za hranu, kdy dalšímu budoucímu oteplování nedokážeme při sebevětší snaze zabránit?

  • Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je klimatolog z Českého hydrometeorologického ústavu, také dlouholetý český zástupce u mezivládního panelu pro změnu klimatu při OSN Radim Tolaš. Dobrý den. Zdravím vás do ostravského studia ČRo.

  • Pěkný den z Ostravy. Březen byl opět.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají