Řečí peněz

Česká ekonomika může kvůli útokům jemenských povstalců další rok stagnovat, předpovídá ekonom Marek

Řečí peněz

Česká ekonomika může kvůli útokům jemenských povstalců další rok stagnovat, předpovídá ekonom Marek
ekonom společnosti Deloitte David Marek

Plus

Lodní přepravu z Asie do Evropy nadále blokují jemenští povstalci, kteří útočí na obchodní lodě. Nic na tom zatím nezměnily ani společné britsko-americké útoky na základny Húsíů v Jemenu. Velké rejdařské společnosti jako Maersk nebo Hapag Lloyd vydaly svým lodím pokyn se této trase vyhýbat a obeplouvat Afriku. Co to bude znamenat pro českou ekonomiku? V pořadu Řečí peněz odpovídá David Marek, hlavní ekonom poradenské společnosti Deloitte.
Václav Pešička

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je na čase, abychom po letech začali dělat konkrétní kroky, které nás k naplnění tohoto závazku dovedou. Přes nekončící diskuse o výhodách a nevýhodách eura. Pro zemi s otevřenou exportní ekonomikou ležící ve středu Evropy, je společná měna logickou budoucnosti.

  • Tato slova prezidenta Petra Pavla odstartovala velkou diskusi na politické scéně. Češi by se totiž měli vzdát své vlastní měny a přijmout tu jednotnou evropskou, tedy euro. To je věc, na kterou je naše společnost velmi citlivá a názorově se na ni štěpí i vládní koalice. A nic na tom nemění ani to, že v tomto roce splníme všechna kritéria pro přístup k jednotné evropské měně. Přesto, že jde více o politické rozhodnutí, tak my se dnes zaměříme na ty ekonomické argumenty. A to je téma pro Davida Marka, hlavního ekonoma české pobočky poradenské společnosti Deloitte a také ekonomického poradce prezidenta ČR, kterého zdravím po rozhlasových linkách. Dobrý den.

  • Dobrý den. A řeč bude také o tom, jak moc evropské ekonomiky ohrožují útoky na obchodní lodě v bráně nářků. Obohacující poslech přeje Václav Pešička.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají