Dokument

Neříkej mi uprchlík. Svědectví z ostrova Lesbos – migrační laboratoře Evropy

Dokument

Neříkej mi uprchlík. Svědectví z ostrova Lesbos – migrační laboratoře Evropy
Záběry z vyhořelého uprchlického tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos

Plus

Rozhlasový dokument přináší svědectví pracovníka Etnologického ústavu AV ČR Michala Pavláska z ostrova Lesbos. Místo představuje bránu migrantů do Evropy, její symbolické předsálí, kde se zároveň rozhoduje, kdo bude vpuštěn dále a komu dveře do starého kontinentu zůstanou uzavřeny. Reportáž z místa na samém prahu Evropy nabourává představu o Evropě, která se dokáže opevnit proti vnějšku jako nějaká středověká pevnost.
Jakub Horáček

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Než třeba před válkou.

  • Tento rozhovor stál na začátku toho všeho, že třeba já jsem Michael, působím na Etnologickém ústavu Akademie věd a roky zkoumá migrace. Přes Skype se bavím se Stavrosem i rok i Janisem, bývalým ředitelem uprchlického tábora Kara tepen na ostrově Lesbos. Teď jsem se ho na aktuální situaci těch, kterým se povedlo překonat nástrahy moře a na tomto řeckém ostrově čekají na udělení azylu. Nakonec mě vyzval, abych na ostrov přijel. No, my bychom tam tři, tel. Biškeku. Jde to i z volby, ne? Jo. Takže dodnes 18 cm menší entitě tenký musí.

  • Hodinu. Doufám také. Stížnost na album.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají