Radioporadna

Tajně se vkrádá do života lidí. Osteoporóza, neboli řídnutí kostí, jako tichá epidemie 21. století

Radioporadna

Tajně se vkrádá do života lidí. Osteoporóza, neboli řídnutí kostí, jako tichá epidemie 21. století
Rentgen

Hradec Králové

Odhaduje se, že osteoporóza postihuje až 10 procent populace a počet nemocných stále roste. Každý rok u nás lékaři odhalí zhruba 50 000 zlomenin, které jsou s úbytkem kostní hmoty spojeny. Jak tento trend zastavit? Jaké jsou možnosti léčby a prevence? O tom je dnešní radioporadna. 
Pavla Kindernayová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Tajně se vkrádá do života lidí a dlouhá léta se nenápadně činí uvnitř našich těl. Osteoporóza neboli řídnutí kostí patří mezi tiché epidemie 20. století. Odhaduje se, že postihuje až 10 % populace a počet stále roste. Každý rok u nás lékaři odhalí zhruba 50000 zlomenin, které jsou s úbytkem kostní hmoty spojeny. Jak tento trend zastavit? Jaké jsou možnosti léčby a prevence? O tom bude dnešní Radiofórum. U mikrofonu je Pavel a Kindernayová a naproti mně je náš dnešní host prof. Vladimír Palička z Fakultní nemocnice Hradec Králové a zároveň předseda společnosti pro metabolická onemocnění skeletu České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Pane profesore, vítejte u nás. Dobré do.

  • Poledne. Dobrý den. Dobré dopoledne vám i posluchačům. Nemáte pocit, že kostí si začne každý člověk všímat, až když se nějakém zlomí?

  • Je to bohužel tak, jak to říkáte. Velmi často to zanedbáváme. Pacienti, ale i zdravotnické systémy. Dosud to bylo poměrně časté, že jsme tomu věnovali malou pozornost. A pak opravdu přijdou ty zlomeniny. A teď je doba, kdy se již stává nejvíc kluzké chodníky člověk upadne. A tam, kdyby si zdravý člověk nic nezlomil. Ta kostel politický pacient se láme. Mi bys těch kostí je, konkrétně osteoporózy je lepší. Máte už desítky let, jestli se nepletu, 30 let se zaměřuje na osteoporózu. Proč?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají