Pro a proti

Zvyšování mezd? Firmy, které chtěly přidávat, si to ještě rozmyslí. Nejsou si jisté cenami energií na příští rok, říká šéf Hospodářské komory

Pro a proti

Zvyšování mezd? Firmy, které chtěly přidávat, si to ještě rozmyslí. Nejsou si jisté cenami energií na příští rok, říká šéf Hospodářské komory
Finance (ilustrační foto)

Plus

Česká ekonomika dál slábne, jedním z důvodů je i razantní pokles spotřeby domácností. Ekonomové navrhují, že by firmy měly zvýšit mzdy, aby měli lidé co utrácet. Mohou si to ale podniky, které se obávají dražších energií, dovolit?
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Česká ekonomika dál slábne. Ve třetím čtvrtletí klesl meziročně hrubý domácí produkt o šest desetin %. Co komplikuje rychlejší oživení české ekonomiky? Odborníci se shodují, že zásadním faktorem je nízká spotřeba domácností. Je tedy nutné, aby firmy razantněji zvedly mzdy a tím povzbudili lidi k utrácení. Mohou si to zaměstnavatelé dovolit a je jisté, že by to skutečně nastartovalo dynamičtější růst HDP.

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Se mnou ve studiu už je prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Vítejte, dobrý den. Dobrý den. Děkuji za zavolání. To, že rovněž přišel do studia. Děkuji ekonomovi a poradci ministra práce a sociálních věcí Filipu Bertholdovy. Dobrý den. Vítejte.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají