Pro a proti

Zatykače na lídry Hamásu i Izraele jsou politické gesto, říká Žantovský. Nestaví na roveň osoby, ale prostředky, míní politoložka

Pro a proti

Zatykače na lídry Hamásu i Izraele jsou politické gesto, říká Žantovský. Nestaví na roveň osoby, ale prostředky, míní politoložka
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Plus

Prokurátor Mezinárodního trestního soudu požádal o vydání zatykačů na lídry hnutí Hamás, ale i na představitele Izraele včetně premiéra Netanjahua. USA označily tento krok za nehorázný, kritičtí jsou i čeští představitelé. „Je to jako stavět do jedné řady teroristy a jejich oběti,“ konstatuje bývalý diplomat Michael Žantovský. „Prokurátor dává na roveň prostředky, které používají ve vojenském jednání obě strany konfliktu,“ nesouhlasí politoložka Zora Hesová. 
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Tříčlenný senát Mezinárodního trestního soudu v následujících týdnech rozhodne o tom, jestli bude vydán zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a jeho ministra obrany. Jihlava garanta a tři představitelé radikálního palestinského hnutí Hamas. Požaduje to prokurátor Karim Khan, který je všechny viní ze spáchání různých válečných zločinů. Galan vzkázal, že jde o pokusu přijít Izraeli právo na sebeobranu. Cannes zdůraznil, že Izrael má právo bránit se, ale toho nezbavuje povinnosti dodržovat mezinárodní humanitární právo. Západní země žádost o vydání zatykačů na izraelské představitele rozděluje. Je návrh děsivý a nepřijatelný, jak se vyjádřil premiér a předseda ODS Petr Fiala, nebo prokurátorka jenom měří všem stejným metrem a jeho postup je odůvodněný tím, že mezinárodní právo musí platit pro všechny. Pro a proti Lukáše Matošky.

  • Našimi hosty jsou politoložka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Zora Hesová. Dobrý den. Vítejte v našem studiu. A bývalý velvyslanec ve Velké Británii, ve Spojených státech a taky v Izraeli Michael Žantovský. Dobrý den do našeho přenosového vozu.

  • Dobrý den. Děkuji za pozvání. Jak jsem připomínal úvodem, premiér Fiala označil ten návrh vydat zatykače na členy izraelské vlády za děsivý a nepřijatelný. Pane Žantovský, je vhodné tímto způsobem mluvit do rozhodování nezávislé soudní instituce?

Více z pořadu