Pro a proti
Zatykače na lídry Hamásu i Izraele jsou politické gesto, říká Žantovský. Nestaví na roveň osoby, ale prostředky, míní politoložka
Pro a proti
Plus
Prokurátor Mezinárodního trestního soudu požádal o vydání zatykačů na lídry hnutí Hamás, ale i na představitele Izraele včetně premiéra Netanjahua. USA označily tento krok za nehorázný, kritičtí jsou i čeští představitelé. „Je to jako stavět do jedné řady teroristy a jejich oběti,“ konstatuje bývalý diplomat Michael Žantovský. „Prokurátor dává na roveň prostředky, které používají ve vojenském jednání obě strany konfliktu,“ nesouhlasí politoložka Zora Hesová.
Lukáš Matoška
Přepis epizody
-
Tříčlenný senát Mezinárodního trestního soudu v následujících týdnech rozhodne o tom, jestli bude vydán zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a jeho ministra obrany. Jihlava garanta a tři představitelé radikálního palestinského hnutí Hamas. Požaduje to prokurátor Karim Khan, který je všechny viní ze spáchání různých válečných zločinů. Galan vzkázal, že jde o pokusu přijít Izraeli právo na sebeobranu. Cannes zdůraznil, že Izrael má právo bránit se, ale toho nezbavuje povinnosti dodržovat mezinárodní humanitární právo. Západní země žádost o vydání zatykačů na izraelské představitele rozděluje. Je návrh děsivý a nepřijatelný, jak se vyjádřil premiér a předseda ODS Petr Fiala, nebo prokurátorka jenom měří všem stejným metrem a jeho postup je odůvodněný tím, že mezinárodní právo musí platit pro všechny. Pro a proti Lukáše Matošky.
-
Našimi hosty jsou politoložka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Zora Hesová. Dobrý den. Vítejte v našem studiu. A bývalý velvyslanec ve Velké Británii, ve Spojených státech a taky v Izraeli Michael Žantovský. Dobrý den do našeho přenosového vozu.
-
Dobrý den. Děkuji za pozvání. Jak jsem připomínal úvodem, premiér Fiala označil ten návrh vydat zatykače na členy izraelské vlády za děsivý a nepřijatelný. Pane Žantovský, je vhodné tímto způsobem mluvit do rozhodování nezávislé soudní instituce?