Pro a proti

Výplaty v eurech? Ekonomický nesmysl, říká Kovanda. Nelegálně se to děje už dnes, odstranila by se diskriminace, oponuje Stroukal

Pro a proti

Výplaty v eurech? Ekonomický nesmysl, říká Kovanda. Nelegálně se to děje už dnes, odstranila by se diskriminace, oponuje Stroukal
Euro, peníze, bankovky, ilustrační foto

Plus

Češi by mohli dostávat výplaty v eurech. Navrhuje to ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) v rámci tzv. podnikatelského balíčku. „Plošné uplatnění výplaty v eurech je ekonomický nesmysl. Ochromovalo by to měnovou politiku ČNB,“ říká ekonom Lukáš Kovanda. „S návrhem souhlasím. Proč někomu bránit v tom, aby uzavřel dobrovolně kontrakt, jaký chce,“ oponuje ekonom Dominik Stroukal.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Možnost dostat výplatu v eurech i v Česku navrhuje ministr průmyslu a obchodu za hnutí STAN Josef Síkela v tzv. podnikatelském balíčku. Výplata v jednotné měně by byla dobrovolná, zaměstnance by k nim nikdo nesměl nutit. Hospodářská komora by takovou změnu uvítala. ČNB se ovšem obává, že by takový krok mohl oslabit českou měnovou politiku. Dávají výplaty v eurech pro lidi pracující v Česku smysl, když přijetí jednotné evropské měny jako platidla je u nás zatím v nedohlednu?

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Ve studiu vítám dva ekonomii člena Národní ekonomické rady vlády Dominika Stroukala, který přednáší a vede strategii na Metropolitní univerzitě Praha. Dobrý den. Dobrý den. A také hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandu. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají