Pro a proti

Volba nejvyššího ústavního soudce není spor politický, ale věcný, říká senátor Goláň

Pro a proti

Volba nejvyššího ústavního soudce není spor politický, ale věcný, říká senátor Goláň
Ústavní soud, Brno

Plus

O post nejvyššího ústavního soudce se ucházejí ústavní právník Jan Wintr, bývalý šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a bývalá prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová. Jsou všichni tři kandidáti prezidenta kvalitní a zaslouží si podporu senátorů?
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zhruba za hodinu má přijít prezident republiky Petr Pavel na jednání Senátu, aby byl přítomen rozhodování o třech kandidátech, které nominoval na ústavní soudce ústavního právníka Jana Wintra, bývalého šéfa Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu a bývalou prezidentku Soudcovské unie Danielu Zemanovou podpořil senátní výbor pro lidská práva. Naopak ústavně-právní výbor doporučil do funkce pouze Jana Wintra. O tom, že se jedná o jména z právnické první ligy, mluvil už dříve ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS. Končící předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v našem dnešním ranním vysílání podpořil Josefa Baxu, o kterém se spekuluje jako o novém předsedovi instituce.

  • Nepochybně osvědčilo, protože já si pamatuji, jak vlastně na zelené louce vybudoval nejvyšší státní soud, bude dlouho řadu let a Nejvyšší správní soud je dneska skutečně zejména z právnické veřejné obci velmi respektovanou institucí.

  • Co dosavadní preference obou výboru svědčí o novém způsobu výběru nominantů, který si zvolil prezident. Osvědčil se jeho konzultační panel? A o co tu vlastně jde? O kvalitní obsazení Ústavního soudu nebo o prosazení politické moci?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají