Příběhy 20. století

Čekal jsem, že soudci z padesátých let projeví lítost. Marně. Příběh soudce Josefa Baxy

Příběhy 20. století

Čekal jsem, že soudci z padesátých let projeví lítost. Marně. Příběh soudce Josefa Baxy
Josef Baxa, cca v roce 1985

Plus

Před třemi lety, v lednu 2019, oznámil dlouholetý předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa, že se ho prezident Miloš Zeman pokoušel zmanipulovat: Měl mu nabízet místo předsedy Ústavního soudu výměnou za to, že zajistí „správné rozhodnutí“ v určité kauze (podrobnosti najdete například zde).
Adam Drda

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začínají příběhy 20. století.

  • Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Vypráví mi osudy, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout. I české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období i chvíle velkých činů.

  • Před třemi lety, v lednu 2019 oznámil soudce a dlouholetý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, že se prezident Miloš Zeman pokusil zasahovat do nezávislosti justice. Baxa nebyl sám. S podobnou kritikou vystoupil také soudce Ústavního soudu Vojtěch Šimíček. Z případu se z pochopitelných důvodů stala politická aféra. Vyzněl nicméně do jisté míry do ztracena a už se na něj poněkud zapomněl.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají