Interview Plus

Teď řešíme nedostatek míst na školách. Situace se ale zlomí a o studenty bude velký boj, tvrdí ministr Balaš

Interview Plus

Teď řešíme nedostatek míst na školách. Situace se ale zlomí a o studenty bude velký boj, tvrdí ministr Balaš
Vladimír Balaš

Plus

K jednotným přijímacím zkouškám na střední školy se letos hlásí o 13 procent žáků více než loni. Téměř dvě pětiny z nich chtějí na gymnázia, řada z nich se ale na svoji vysněnou školu nedostane. Podle ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) je nedostatečná kapacita problémem především Prahy a Středočeského kraje: „Zanedbalo to několik posledních vedení Prahy. 15 let vidíme, jaká je demografická křivka, a tomu měla být přizpůsobena infrastruktura,“ kritizuje.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Střední školy se letos hlásí o 13 % žáků více než loni. Stejně jako každé jaro slyšíme, že řada z nich se nedostane na školu, kterou by chtěli nejraději, protože nebude dostatečná kapacita. Týká se to především gymnázií a zejména těch v Praze. Proč se dlouhodobě nedaří tento problém řešit? Kdo má rozhodovat o tom, kolik bude gymnazistů a kolik studentů jiných typů škol. A je správné, aby o osudu patnáctiletého člověka rozhodovalo, jak se mu povedl přijímačky. Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Hostem interview je ministr školství Vladimír Balaš za hnutí STAN. Dobrý den. Dobrý den. Vy, pane ministře, když mluvíte o té otázce kapacity středních škol, vždycky zdůrazňujete, že to je zodpovědnost zřizovatelů, to znamená nejčastěji krajů. Znamená to, že vaše ministerstvo se tím vůbec nezabývá? My ne. Naopak.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají