Pro a proti

Snížit sazby u hospodářské kriminality je dobrý krok, říká advokát. Ta naše věznice neplní, snižujme tresty komplexně, oponuje akademik

Pro a proti

Snížit sazby u hospodářské kriminality je dobrý krok, říká advokát. Ta naše věznice neplní, snižujme tresty komplexně, oponuje akademik
Soud

Plus

Chystaná novela trestního zákoníku má snížit počet vězňů, odborníci se ale obávají, že zmírní i tresty pro pachatele hospodářské trestné činnosti. Jde reforma správným směrem? Nebo někomu umožní se z trestu vykoupit? „V žádném případě takové riziko nehrozí,“ říká viceprezident Unie obhájců Lukáš Trojan. „Potenciálně novela takové riziko zvyšuje,“ oponuje Jakub Drápal z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. 
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • S Karolínou Koubovou. Dobré dopoledne. Kapacita českých věznic je naplněna z 97 %. Dá se tedy říci, že praskají ve švech. Ministerstvo spravedlnosti i proto chystá reformu trestního zákoníku, kterou by dosáhlo snížení počtu vězňů. Pachatelé tzv. bagatelních trestných činů by už nemusely končit za mřížemi, ale například s podmínkou, obecně prospěšnými pracemi nebo peněžitým trestem. Někteří odborníci včetně představitelů Nejvyššího soudu se ale obávají, že plánovaná revize trestních sazeb se nedotkne jen méně závažných deliktů, ale také hospodářské kriminality a pomůže například manažerům, kteří své firmy vytunelovali, se z trestu vykoupit. Je taková obava na místě?

  • Dobrý poslech vám přeje Karolína Koubová. Ve studiu už vítám Lukáše Trojana, viceprezidenta unie obhájců ČR, společníka v advokátní kanceláři Sokol Novák. Té DPA. Dobrý den. Dobrý den. A po telefonních linkách do diskuse zvu Jakuba Drápala z Právnické fakulty Univerzity Karlovy a z ústavu státu a práva Akademie věd. Dobrý den.

  • Pěkné dopoledne vám i posluchačům.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají