Jak to vidí...

Vládní zmocněnkyně k debatě o redefinici znásilnění: Stereotypy, jak byla oběť oblečená, kudy šla a jak se chovala, je nutné vymýtit

Jak to vidí...

Vládní zmocněnkyně k debatě o redefinici znásilnění: Stereotypy, jak byla oběť oblečená, kudy šla a jak se chovala, je nutné vymýtit
Znásilnění (ilustrační foto)

Dvojka

Změna definice trestného činu znásilnění prošla včera jednomyslně ve sněmovně prvním čtením. Klíčovou změnou je, že znásilnění už nebude definováno jako akt, ke kterému došlo za použití násilí. Stačit bude nesouhlas oběti. Jaké stereotypy o znásilnění v české společnosti přežívají? Přispěje novela ke zmírnění sekundární viktimizace obětí? A jak je na našich školách nastavena sexuální výchova? Zita Senková se ptala zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové.
Klára Šimáčková Laurečníková, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Paní Klára Šimáčková Laurenčíková je se mnou ve studiu ČRo. Kromě toho, že z té vládní zmocněnkyní pro lidská práva, tak z té vedla svého času mimo jiné českou odbornou společnost pro inkluzivní vzdělávání. Tak jste přednášela na katedře speciální pedagogiky pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Vaší specializaci mimochodem vlastně v rámci studií byla a je to tedy je. Také jste spolu založila iniciativu Dobrý start, která usiluje o změnu systému na pomoc ohroženým dětem. Vlastně celým vaším životem se prolínají tato témata, lidská práva. Jak podle vás vlastně vůbec vnímáme lidská práva? Co si pod tím společnost nebo většina z nás asi představuje?

  • Mám za to, že většina z nás si pod ochranou lidských práv představuje takovou společnost a systém, který umí předcházet porušování práv jednotlivců i celých skupin, systém, který umí včas pomoci, pokud se nějaké bezpráví odehrává, a systém, který zároveň se snaží i o vytváření nějakých efektivních nástrojů prevence, to znamená prevence toho, aby jednotlivec či skupina obyvatel naší společnosti byly nějakým způsobem ohrožováni pro to, kým jsou. Proto třeba například do jakých podmínek se narodili, koho milují apod.. To znamená, společnost, která chrání lidská práva a ctí své lidskoprávní závazky, tak se opravdu stará o odolnost, stará se o pospolitost, snaží se být solidární a důsledně chrání lidská práva a zvyšuje ty nástroje pomoci tam, kde by snad k nějakému bezpráví docházelo.

  • A nakolik jsme ČR, jaksi, co se týče té odolnosti a možná spíše efektivity těch nástrojů? Prvek.

Více z pořadu