Pro a proti

Skupina bratří Mašínů nebyla pro třetí odboj typická, příběh zastiňuje ostatní, říká Tomek. Státní vyznamenání si zaslouží, tvrdí Padevět

Pro a proti

Skupina bratří Mašínů nebyla pro třetí odboj typická, příběh zastiňuje ostatní, říká Tomek. Státní vyznamenání si zaslouží, tvrdí Padevět
Ctirad a Josef Mašínové a Milan Paumer v Poděbradech

Plus

V těchto říjnových dnech před 70 lety vrcholil dramatický útěk odbojové skupiny bratří Mašínů z Československa do Západního Berlína. Mají být dáváni za vzor hrdinů třetího odboje? Nebo neprávem zastiňují jiné skupiny a jednotlivce, kteří měli větší podíl na oslabení komunistického režimu?
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Před 70 lety se probojovali nebo zhruba v těchto dnech tři z pěti členů odbojové skupiny bratrů Mašínů do západního Berlína. Ctirad a Josef Mašínovi a Milan Paumer. Do českých kin aktuálně míří film bratři natočený podle jejich skutečného příběhu. Zároveň se blíží také udílení státních vyznamenání u příležitosti státního svátku 28. října a prezidentovi republiky leží na stole návrh Senátu, aby vyznamenal i bratry Mašíny. Měl by tak udělat. Zaslouží si odbojová činnost skupiny takové ocenění? Jaké místo vlastně měla v rámci celého československého protikomunistického odboje?

  • Pro a proti Karolíny Koubové.

  • Se mnou ve studiu už je spisovatel a nakladatel Jiří Padevět, člen spolku Mašínův statek památník tří odbojů. Dobrý den. Dobrý den. Děkuji za.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají