Jak to bylo doopravdy

Měli Mašíni své následovníky i za normalizace? Snahy zastrašit komunisty se objevují, říká historik

Jak to bylo doopravdy

Měli Mašíni své následovníky i za normalizace? Snahy zastrašit komunisty se objevují, říká historik
Bratři Mašínové

Plus

Nejznámějšími představiteli ozbrojeného odporu proti komunistickému režimu v Československu byli bratři Ctirad a Josef Mašínové a jejich skupina. Těch, kdo se proti totalitě postavili se zbraní v ruce, ale bylo mnohem víc.
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: historik Tomáš Vilímek
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Dramaturgie: Hynek Pekárek
Režie: Michal Bureš
Premiéra: 21. 10. 2019

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • No rozhodně bych já neudělal nic jinak. Možná, že bychom, když jsme byli ještě v Československu, tehdejším Československu, možná, že bychom na to šli ještě tvrději, než jsme na to šli. Američani bojovali ve svobodu mnoha jiných národů téměř odjakživa. Češi to jaksi nemají v krvi. Možná Poláci jsou trochu jiný než Češi. Češi jsou víc Švejkové než bojovníci.

  • Slova Josefa Mašína, která řekl redaktorů ČT v roce 2013, byly opravdu ale Češi pouze Švejkové dnešním? Jak to bylo doopravdy, si budeme odpovídat na otázku Mašíni neměli své následovníky 70. a 80. letech minulého století. A ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. Skupina bratří Mašínů. To když vyřkneme, tak se nám hned objeví sympatizanti a objeví se také takřka současně jejich kritikové. Kdo to vůbec nebyl? Otázka pro hosta pořadů, historika doc. Tomáše Vilímka.

  • Za ta skupina se dá říci, že měla vazby jak na Junák, tak na Sokola a byla vychovávána, bych řekl, v tom klasickém duchu úcty k vlastnímu národu, k ideálu Tomáše Garrigue Masaryka, ale současně byla to skupina, která měla vazbu na boj proti nacistům.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají