Pro a proti

Pokud by se dodržovala prevence protipožárních opatření, nemuseli bychom mluvit o omezování bezzásahových zón, říká předseda lesnického think-tanku Příhoda

Pro a proti

Pokud by se dodržovala prevence protipožárních opatření, nemuseli bychom mluvit o omezování bezzásahových zón, říká předseda lesnického think-tanku Příhoda
Při hašení požáru v NP České Švýcarsko pomáhají také středočeští hasiči

Plus

Dva měsíce od požáru v národním parku České Švýcarsko se o tomto víkendu zpřístupnila jeho další část – turisticky nejexponovanější Pravčická brána. Požár, který trvalo uhasit celých 20 dní, zničil více než tisíc hektarů lesa. Debata přírodovědců, ekologů a jiných odborníků se po letní zkušenosti nyní soustředí na budoucnost správy národních parků. Je řešením bezzásahový přístup, nebo bychom se měli přiklonit k omezení či zrušení bezzásahových zón?
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • O víkendu se po dvou měsících od rozsáhlého požáru u Hřenska zpřístupnila Pravčic k brána k postupnému otevírání českého Švýcarska. Už ovšem z pozice ředitele tohoto národního parku nebude přihlížet Pavel Benda. Toho ministryně životního prostředí Anna Hubáčková za KDU-ČSL odvolala ke 30. září. Jako důvody uvedla, že nedostatečně komunikoval s okolními obcemi a nezvládl manažerské řízení. Během požáru, který v červenci zachvátil více než 1000 ha a který se podařilo uhasit až po 20 dnech. Co s odstupem zkušenost z Českého Švýcarska ukazuje o přístupu ke správě národních parků? Je na místě důvěra, že se les umí nejlépe s katastrofami vypořádat sám a prospívají mu tudíž bezzásahové zóny, nebo je potřeba bezzásahový režim omezit?

  • Či úplně zrušit. A proti Karolíny Koubové.

  • A já už do debaty zvu předsedu lesnického z think-tanku čeká trest Jana Příhodu. Dobrý den. Dobrý den. A mým druhým hostem je prezident Evropské federace národních parků výrob park Michael Hošek. Dobrý den. Dobrý den. Pánové, poprosím na úvod jen o stručnou odpověď. Detaily probereme v průběhu pořadu. Měla by být zkušenost z požáru v Českém Švýcarsku důvodem ke změně bezzásahových zón v národních parcích, pane Příhodo?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají