Pro a proti

Odklad by mohly doporučovat učitelky ve školce, navrhuje ředitelka organizace Sofa. První stupeň by neměl být zaměřený na výkon, soudí náměstek

Pro a proti

Odklad by mohly doporučovat učitelky ve školce, navrhuje ředitelka organizace Sofa. První stupeň by neměl být zaměřený na výkon, soudí náměstek
Děti ve škole

Plus

Česko patří mezi rekordmany v počtu odkladů školní docházky. Ministerstvo připravilo čtyři návrhy řešení, včetně zákazu odkladu. Nepoškodilo by to některé děti? „V Evropě jsou počty odkladů výrazně menší a nedochází tam k poškozování dětí z hlediska jejich vývoje. Nepochybně by musely být v systému výjimky,“ říká náměstek ministra Jiří Nantl (ODS). „V tuto chvíli bych cestou úplného zrušení nešla. Musíme začít postupně,“ míní předsedkyně organizace SOFA Lenka Felcmanová. 
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Extrémní označil míru odkladů školní docházky u nás ministr školství Mikuláš Bek. Průměrný podíl dětí, které zahájí školní docházku s odkladem, je přes 24 %, což z nás mezi ostatními evropskými zeměmi činí ne zrovna chvályhodné premianty. Ministerstvo připravilo čtyři návrhy řešení, které by měly tento trend zvrátit. Mezi jinými uvažuje i o plošném zákazu odkladu. Dávalo by to smysl, nebo by to naopak mohlo některé děti poškodit? A jak co nejlépe nastavit přechod mezi školkou a školou, aby z něj děti a rodiče nemuseli mít obavy?

  • A proti Karolíny Koubové.

  • A já už zdravím po telefonních linkách speciální pedagožku Lenkou Felcmanovou z neziskové organizace Dobrý den. Dobrý den. A mým druhým hostem rovněž po telefonních linkách je náměstek ministra školství Jiří Nantl z ODS. I vás vítám do debaty. Dobrý den. Dobrý den. Tak prosím, proberme si ten návrh postupně. Úplné zrušení institutu odkladu. I to je ve hře. Pane náměstku, nepoškodilo by to tu část dětí, které odklad skutečně potřebují?

Více z pořadu