Pro a proti

České občanství i pro pravnuky exulantů? Napraví historickou křivdu, míní poslanec STAN. Rozdávání občanství, kritizuje kolega z SPD

Pro a proti

České občanství i pro pravnuky exulantů? Napraví historickou křivdu, míní poslanec STAN. Rozdávání občanství, kritizuje kolega z SPD
Odpůrci korespondenční volby

Plus

Narovnání historických křivd, nebo rozdávání českého státního občanství lidem, kteří už s Českem nemají mnoho společného? Novela zákona o státním občanství, kterou ve Sněmovně předložili vládní poslanci, vzbuzuje nevoli u opozice. Počítá totiž s tím, že by české občanství mohli získat prohlášením i potomci exulantů ve čtvrté generaci. Nikoli tedy jen děti a vnoučata, jak tomu je doposud.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Narovnání historických křivd nebo rozdávání českého státního občanství lidem, kteří z ČR nemají v současnosti mnoho společného. Novela zákona o státním občanství, kterou předložili vládní poslanci, vzbuzuje nevoli u opozice. Počítá totiž s tím, že by české občanství mohli zjednodušeně získat prohlášením i potomci exulantů ve čtvrté generaci. Nikoliv tedy jen děti a vnoučata, jak tomu je doposud, ale také pravnoučata. Mají mít lidé s českými kořeny jako třeba potomci Wintonových dětí, možnost zjednodušeně získat české občanství? Nebo byla dosavadní praxe dostačující a není potřeba ji rozšiřovat?

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Se mnou ve studiu už je spoluautor návrhu, poslanec hnutí STAN, místopředseda ústavně-právního výboru Vladimír Balaš. Vítejte, dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají