Pro a proti

Moskva soudům Putina nevydá, dokud se nezmění režim. I tak to bude trvat, varuje novinář Naegele

Pro a proti

Moskva soudům Putina nevydá, dokud se nezmění režim. I tak to bude trvat, varuje novinář Naegele
Pohřební služba prohledává a identifikuje mrtvé ve městě Buča

Plus

Z oblasti u Kyjeva přicházejí stále nové a přesnější zprávy o zločinech, které na ukrajinských civilistech provedly ruské vojenské jednotky. Situaci šetří mise Mezinárodního trestního soudu. „Že ke zločinům na Ukrajině došlo, není pochyb. Ale je třeba zjistit, kdo za nimi stojí,“ upozorňuje odborník na mezinárodní právo Ľubomír Majerčík. Bývalý ředitel mise OSN v Kosovu Jolyon Naegele dodává, že sbírání důkazů je jedna věc, ale příprava procesu a předvolání podezřelých druhá.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • A pro ty s Karolínou Koubovou.

  • Já děkuji za slovo. Stále nové informace, které upřesňují rozsah masakru v Buče, přicházejí z Kyjevské oblasti. Podle ukrajinského ministerstva vnitra tam při ruské invazi zahynulo více než 720 civilistů. Ruský prezident Vladimir Putin znovu označil zprávy o válečných zločinech v Buče a okolí Kyjeva za falešné. Situaci šetří na Ukrajině mise mezinárodního trestního soudu. Může dospět k závěrům, které povedou k odsouzení pachatelů zvěrstev při ruské okupaci. Shodou okolností si v těchto dnech připomínáme 79 let od objevení hromadného hrobu obětí katyňského masakru, kterém Sovětský svaz dlouhá léta lhal a za nějž dosud nebyl nikdo potrestán. Máme právní nástroje, jak dohnat organizátory a vykonavatele válečných zločinů, genocidy a zločinů proti lidskosti před spravedlnost. Je vůbec v silách demokratického světa právní cestou zabránit tomu, aby se už další Katyni, Srebrenica či Buča neopakovaly?

  • A proti Karolíny Koubové.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají