Pro a proti

Hrozí prolomení bankovního tajemství kvůli dávkám? Nebude nás zajímat, co a kde klient nakupuje, hájí se ministerstvo

Pro a proti

Hrozí prolomení bankovního tajemství kvůli dávkám? Nebude nás zajímat, co a kde klient nakupuje, hájí se ministerstvo
Úřad práce, ilustrační foto

Plus

Sociální dávky by měly být od nového roku prý vypláceny efektivněji. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale zavádí kontroverzní změnu, kdy banky budou mít povinnost sdělovat úřadům práce údaje o bankovních účtech žadatelů. Jde o zásadní průlom do ochrany osobních údajů a bankovního tajemství?
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zrychlení a zjednodušení vyplácení sociálních dávek. To je podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky účel novely zákona o sociální podpoře, která zvedá rodičovský příspěvek od ledna na 350000 korun. Zároveň ale zavádí kontroverzní změnu, podle které by banky nově měli mít povinnost sdělovat úřadům práce údaje o bankovních účtech žadatelů a související informace. K. Jde o zásadní průlom do ochrany osobních údajů a bankovního tajemství, jak se obávají kritici návrhu, nebo takové riziko nehrozí a stát jen posiluje legitimní nástroje, jak zjistit, kdo má spravedlivý nárok na čerpání sociálních dávek?

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Se mnou ve studiu už je Kateřina Jirková, ředitelka odboru nepojistných sociálních a rodinných dávek ministerstva práce a sociálních věcí. Vítejte. Dobrý den. Dobré ráno. A do studia také přišel a děkuji za to. Jan Vobořil, výkonný ředitel nevládní organizace Iuridicum Remedium na ochranu lidských práv. Dobrý den. Dobrý den. Tak pane Vobořile, jaké konkrétní obavy připomeňte ohledně porušování občanských práv v souvislosti s touto novelou? Máte tak my jsme na té novele kritizovali zejména to, co jste tady už zmínila. To znamená, ta novela obsahuje povinnost bank vlastně sdělovat úřadům práce na vyžádání u některých konkrétních dávek, zejména dávek hmotné nouze, údaje o bankovním účtu, respektive obsahu bankovního účtu. K tomu se možná ještě vrátíme, protože tam si myslím, že je nejednoznačná vlastně formulace té povinnosti v tom zákoně, což může vyvolávat vyvolávat interpretační problémy. A co jsme kritizovali především je ten způsob, jakým vlastně byl schválen, tak to, řekněme, tato část té novely, kde vlastně se neobjevila v tom původním návrhům posuzovat. Dostala se tam až vlastně poslaneckým pozměňovacím návrhem. Tím pozměňovacím návrhem Adéla Jurečky. A skupiny poslanců. Přesně tak. Neobsahuje, neobsahuje žádné vlastně odůvodnění té té části a toto považujeme za takový jako veliký legislativní nešvar, že ten tak k těm věcným problémům, které vy tam vidíte, paní Jirková, skutečně tedy nedojde na základě této úpravy k prolamování bankovního tajemství?

Více z pořadu