Pro a proti

Existuje tu jednoznačný oligopol u prodejců i potravinářů. Činnost antimonopolního úřadu selhává, míní ministr zemědělství Výborný

Pro a proti

Existuje tu jednoznačný oligopol u prodejců i potravinářů. Činnost antimonopolního úřadu selhává, míní ministr zemědělství Výborný
Marek Výborný

Plus

Potraviny zdraží od Nového roku o pět až deset procent, a to i přesto, že od stejného data má u jídla klesnout DPH o tři procentní body. Obchodníci tvrdí, že za to mohou stále stoupající náklady a vyšší ceny dodavatelů. Ti tvrdí, že právě prodejci nasazují často nemravné ceny. Přístup nákupních řetězců také vadí ministru zemědělství Markovi Výbornému (KDU-ČSL), podle kterého jen mlží, aby nemusely zlevnit. Kdo tedy může za drahé jídlo?
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Potraviny zdraží od Nového roku o pět až 10 %. A to i přesto, že od stejného data má u jídla klesnout DPH o tři procentní body. Obchodníci tvrdí, že za to mohou stále stoupající náklady, a tedy i vyšší ceny dodavatelů. Ti se brání a tvrdí, že právě prodejci nasazují často nemravné ceny. Přístup nákupních řetězců také vadí ministru zemědělství Marku Výbornému, podle kterého jen mlží, aby nemuseli zlevnit. Kdo tedy může za drahé jídlo? Jsou u nás spravedlivé a férové podmínky obchodu, nebo ne? Já už ve vysílání vítám ministra zemědělství Marka Výborného z KDU-ČSL. Dobrý den.

  • Dobrý den vám i posluchačům. Naším hostem měl být také prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Bohužel se ale krátce před vysíláním z rodinných důvodů omluvil, takže dnešní formát pro a proti bude poněkud ojedinělý. Každopádně jsme rádi, že máme pana ministra jako hosta. Dobrý den.

  • Ještě jednou. Dobrý den. Rozumíte pane ministře, těm argumentům, proč musí prodejci zvednout od Nového roku ceny?

Více z pořadu