Pro a proti

Dva povinné cizí jazyky na školách jsou zbytečná zátěž, říká ředitel. Jazyk je i kulturní povědomí, nesouhlasí vedoucí katedry

Pro a proti

Dva povinné cizí jazyky na školách jsou zbytečná zátěž, říká ředitel. Jazyk je i kulturní povědomí, nesouhlasí vedoucí katedry
Výuka angličtiny

Plus

V rámci plánovaných změn v rámcových vzdělávacích programech se diskutuje i o tom, zda bude výuka druhého cizího jazyka na základních školách dál povinná. „Je to obohacení jazykové vybavenosti a jazykové vzdělávání je jedním ze základních pilířů základního vzdělávání,“ říká Tomáš Klinka z Univerzity Karlovy. Prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc nesouhlasí. „Spíše jde o to, situaci nějakým způsobem přizpůsobit realitě, možnostem škol a žáků,“ naznačuje.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dobré dopoledne přeje Karolína Koubová. Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Praví staré moudro. Je tedy pro žáky prospěšná současná povinnost druhého cizího jazyka na základní škole, nebo by pro ně bylo lepší vybírat si ho na dobrovolné bázi. O tom se v současnosti diskutuje kvůli plánovaným změnám v rámcových vzdělávacích programech. Stačila by angličtina a pak už jen možnost, nikoliv povinnost druhého cizího jazyka. Nebo by to studenty omezilo a jejich schopnost jít nejen jazykové, ale i společenské a kulturní, to redukovalo.

  • Pro a proti Karolíny Koubové.

  • Se mnou ve studiu už je prezident Asociace ředitelů základních škol, Luboš Zajíc, ředitel ZŠ Pečky. Vítejte. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají