Příběhy 20. století

Pan Vašek se jen vracel od strýce domů. Nacisté si ho spletli s partyzánem, zmučili ho a poslali do koncentráku

Příběhy 20. století

Pan Vašek se jen vracel od strýce domů. Nacisté si ho spletli s partyzánem, zmučili ho a poslali do koncentráku
Jaroslav Vašek

Plus

Dvacetiletý svalnatý mladík Jaroslav Vašek kráčel v listopadu 1944 od svého strýce domů na statek v obci Prostřední Bečva. Nedošel. Zastavili ho němečtí vojáci a požadovali osobní dokumenty. Jaroslav jim marně vysvětloval, že jde jen několik set metrů a dokumenty nechal doma.
Mikuláš Kroupa, Scarlett Wilková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Toto jsou příběhy 20. století.

  • Pořad ČRo a paměti národa neziskové organizace Post Bellum.

  • Před pár měsíci bez povšimnutí médií odešel pravděpodobně poslední Čech, který za druhé světové války přežil věznění v koncentračním táboře Flossenbürg. Letos by se pan Vašek z Prostřední Bečvy na Valašsku dožil 100 let. Zemřel loni v létě. Pan Vašek žil celý život na vesnici. Vyučil se klempířem. Že? V lese jako stavař, námezdní řemeslník stavěl v kraji domky a jeden postavil i pro svoji rodinu. Měl ženu a dvě děti. Za první republiky vlastnil i v Bečvě statek a sedm ha půdy, které je jen taktak uživili. Dějiny se této východomoravské beskydské obci vyhýbaly až do roku 1944. V okolních kopcích set. Zhruba poslední rok války tvořili skupiny partyzánů, které působily německým okupantům značné starosti. Ale to devatenáctiletý Vašek příliš neregistroval. Měl práci se zvířaty a na poli. Válka jako by šla kolem a on si jí nevšímal. Noviny nečetl, rádio neposlouchám. Pracoval na svém a pomáhal i svému strýci na druhém konci vesnice. A to se mu stalo osudným. Jednou ho šel navštívit a na cestě zpátky přímo ve vesnici na náměstíčku o nečekaně zastavili němečtí vojáci. Žádali po něm doklady. Řekl jim, že neví, proč by si měl brát doklady, když šel jen za strýcem pár set m. Tento moment rozhodl o jeho dalším osudu. Byl považován za partyzána nebo i na Pomahače a byl zatčen. Surově zmlácen a putoval z jedné cely do druhé, od výslechu k výslechu, až se nakonec ocitl ve vlaku do Flossenbürgu, do koncentračního tábora. Do té doby neměl vůbec tušení, že něco takového existuje. Zažil naprostý otřes. Příběhem Jaroslava Maška vás od mikrofonu provází Mikuláš Kroupa.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají