Příběhy 20. století

Patnáctiletý uprchlík. Příběh „černého pasažéra“ Miloše Anthonyho Navrátila, který se schoval v letadle a emigroval do Kanady

Příběhy 20. století

Patnáctiletý uprchlík. Příběh „černého pasažéra“ Miloše Anthonyho Navrátila, který se schoval v letadle a emigroval do Kanady
Miloš Navrátil v roce 1956

Plus

Dne 21. prosince 1962 přistálo v Ganderu v kanadské provincii Newfoundland kubánské letadlo, které startovalo v Praze a potřebovalo doplnit palivo. Vystoupil z něj i Miloš Navrátil. Bylo mu patnáct let, do letadla pronikl bez letenky a bez povolení. Neuměl pořádně žádný jazyk, ale s pomocí přivolaného tlumočníka vysvětlil kanadským úředníkům, že hodlá v jejich zemi zůstat.
Adam Drda

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začínají příběhy 20. století.

  • Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Vypráví mi osudy, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout. I české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období i chvíle velkých činů.

  • Útěky z komunistického Československa představují obsáhlou kapitolu našich moderních dějin a je dobré je připomínat už jen kvůli porozumění lidem, kteří odněkud musí utíkat. Dnes, jak snad každý ještě víc, do roku 1989 nebylo možné ze socialistické republiky v uvozovkách jen tak odjet a měla zadrátované hranice. Lidé, kteří směli bez zvláštního povolení pouze do států pod sovětskou kontrolou, se snažili utíkat na svobodný západ všemi možnými způsoby a cestami. K dnešnímu příběhu patří způsob následující v roce 1959 se na Kubě završil komunistický převrat a od počátku 60. let prodávaly české cestovní kanceláře letenky do Havany. Vědělo se, že během cesty na Kubu musí letadlo dvakrát přistát kvůli doplnění paliva. Poprvé v Irsku a podruhé v Kanadě. Několik československých občanů toho využilo a při mezipřistání emigrovali. Státní aparát se takovou možnost snažil co nejvíc omezit. Jednou dokonce letušky československých aerolinií odvedli pasažéry při mezipřistání v Montrealu do odlehlé části letiště, kde je jednoduše zamkli. Dobrodružná historie uprchlíka Miloše Navrátila, které se za chvíli budeme především věnovat, tak trochu patří do této kubánské emigrantské kapitoly a zároveň je výjimečná za prvé proto, že Milošovi bylo v době útěku teprve 15 let. Za druhé z toho důvodu, že do emigrace postupně odešli i jeho dva bratři Tomáš a Jiří, kterého také uslyšíte. V dnešním i příběhy 20. století vás provází Adam Drda. Poděkování za spolupráci patří Michale Čankové.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají