Příběhy 20. století

Malá Lia z Delmenhorstu. Příběh Julie Klačkové, oběti nacismu, komunismu, byrokracie a biologických rodičů

Příběhy 20. století

Malá Lia z Delmenhorstu. Příběh Julie Klačkové, oběti nacismu, komunismu, byrokracie a biologických rodičů
Lia (Julie Klačková) se svými pěstouny Gertrudou a Theodorem Kutzovými

Plus

Život Julie Klačkové začal 28. února 1941 ve městě Delmenhorst v Dolním Sasku, asi deset kilometrů od Brém. Porodila ji totálně nasazená Češka Sylvie Pospíšilová, která přišla do jiného stavu s cirkusákem Adolfem Dvořákem. Pár měsíců po porodu zabalila holčičku do uzlíku, odešla do domu ve Wendenstrasse č. 4, zaklepala na dveře bezdětných manželů Gertrudy a Theodora Kutzových a zeptala se: „Chcete dítě?“
Adam Drda, Rostislav Šíma

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začínají příběhy 20. století. Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Vyprávíme osudy, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout. I české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období i chvíle velkých činů.

  • Dnešní pořad z našeho paměťového cyklu dostal název Malá LIAZ Delmenhorstu. Po porážce nacismu na jaře 1945 bylo v Německu mnoho dětí odvlečených za různých okolností z domovů a předaných na výchovu nebo k adopci lidem v říši. Hledali je pak mezinárodní organizace vraceli do jejich zemí. A pokud měly děti to štěstí, že jejich rodiče zůstali naživu, shledali se s nimi. Leckdy to nebylo jednoduché. Děti už si zvykli na adoptivní rodiny. Návrat byl nutný, ale někdy také velmi traumatický. Příběh malé linii, která se ve stáří jmenovala Julie Kvačková a kterou vrátily úřady z Německa do Československa v roce 1950, je i tak výjimečný. Ale to už uslyšíte sami na úvod. Je třeba říct, že na příbězích tentokrát spolupracoval Rostislav Šíma, který s Julií Kvačkovou pořídil pro paměť národa obsáhlé interview. Julie žila v Herolticích u Jihlavy. Zemřela krátce po natáčení v září 2021. Pořadem vás provází Adam Drda.

  • Život Julie Kvačkové začal 28. února 1941 ve městě Delmenhorst v Dolním Sasku, asi 10 km od Brém prodělají Češka Silvie Pospíšilová, která přišla do jiného stavu s někdejším cirkus a k těm Adolfem Dvořákem v Delmenhorstu nuceně pracovali ve fabrice. Pár měsíců po porodu zabalila Silvie holčičku do uzlíku. Odešla do domu ve Vendryni, která se číslo čtyři, zaklepala na dveře bezdětných manželů Gertrudy a Theodora kůrovcových a zeptal se, jestli by chtěli dítě.

Více z pořadu