Osobnost Plus

Novinář Szántó: Útok neznámých aktivistů na akademičku Kalhousovou je naprostá sprostota, něco nepřijatelného

Osobnost Plus

Novinář Szántó: Útok neznámých aktivistů na akademičku Kalhousovou je naprostá sprostota, něco nepřijatelného
„Válka skončí v momentu, kdy se izraelské jednotky stáhnou z Gazy, a zároveň ve chvíli, kdy přestanou dopadat rakety na Izrael, ať už z Gazy, anebo ideálně i z Libanonu," říká novinář a válečný zpravodaj Jakub Szántó

Plus

Aktivisté z dosud neznámé skupiny Akademici*čky proti apartheidu tlačili na Univerzitu Karlovu, aby se „zbavila“ expertky na Blízký východ Ireny Kalhousové. „Je to doba, která v zásadě komukoli umožňuje, aby se dostal do veřejného diskursu, což je v zásadě pozitivní. Druhá věc je, že je to zároveň meč se dvěma ostřími, takže to někdo může zneužívat,“ komentuje zahraniční novinář a bývalý zpravodaj České televize na Blízkém východě Jakub Szántó.
Barbora Tachecí

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nos. Plus cituji zástupci lidí z Palestiny zasažených konfliktem byly většinou prezentování formou krátkých výpovědí z ulice, jenž kontrastoval s prostorem pro prezentaci osobního příběhu, který dostávali oběti z Izraele. Konec citace. Tak zní jedna z výtek ke zpravodajství ČT v analýze expertů z Masarykovy univerzity zkoumali, jak si ČT poradila s pokrytím konfliktu mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamas v době následující po teroristickém útoku na Izrael z října 2003. Údajně omezený prostor pro autentické výpovědi lidí zasažených konfliktem v Palestině, považují autoři analýzy za dehumanizující. Dnešním hostem osobnosti plus je Jakub Santo z ČT, dlouholetý válečný zpravodaj a zpravodaj v Izraeli. Vítám vás, Jakube. Dobrý den.

  • Dobrý den. Děkuji za pozvání a hezký den z plusu přeje Barbora Tachecí, osobnost.

  • Tak abychom ještě zase děly věci do kontextu. Nutno dodat, že ČT si ho objednal ještě jednu analýzu, která není tak kritická jako tato z Masarykovy univerzity. Ale stejně se musím zeptat, co s vámi, nejen s vámi osobně, až vám ČT ve zpravodajství, myslím udělá taková kauza prostě dvou analýz. Jak to prožíváte?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají