Osobnost Plus

Filozof by neměl být hlavní mravokárce a společnost vychovávat, míní filozofka Matějčková

Osobnost Plus

Filozof by neměl být hlavní mravokárce a společnost vychovávat, míní filozofka Matějčková
Filozofka Tereza Matějčková

Plus

Poslanci ve Sněmovně překročili další metu „slušného chování“ – padají ostrá slova i nadávky. Má o jejich kultuře rozhodovat jen volič? Nebo by je měla nějak „umravňovat“ veřejnost? „Nemyslím, že by filozof měl být hlavním mravokárcem a společnost snad i vychovávat,“ tvrdí filozofka a dnes i novinářka Týdeníku Echo Tereza Matějčková, donedávna pravidelný host podcastu Plusu Čekání na prezidenta.
Barbora Tachecí

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Na filozofické fakultě se rozdávala nálepka chci vzdělání, ne traumat. Na té fakultě učím 10 let a připouštím, že se mně ta formulace docela dotkla. Nejen studenti, ale i vyučující, mohou být přecitlivělí a mně se dost dotklo, že se na mě může pohlížet jako na nějakého potenciálního predátora, řekla před pár měsíci. Ke konci června pak pedagogickou činnost na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy ukončila filozofka a dnes už i novinářka Tereza Matějčková dnešním hostem osobnosti. Plus. Vítám vás tady. Dobrý den. Dobrý den. Moc děkuji za pozvání. Hezký den z plesu přeje Barbora Tachecí.

  • Tak Terezo, když se odcházela z Filozofické fakulty, myslím z té pedagogické činnosti, tak vás zajímalo, jestli se ukáže, že se chytíte, že se budete umět uplatnit. Tak co vám ty první měsíce řekl?

  • Tak první měsíce byly poměrně náročné a stále jsou. Přece jenom jsem zjistila, že je ta mi řekla novinářská práce a skutečně teda publikují a v týdeníku Echo de facto každý týden jeden článek, je poměrně náročná, ale zvládám to, ale musela jsem se skutečně přenastavit. Občas si lidé myslí, že tak kdysi jsem psala dlouhé texty, tak teď budu psát jenom kratší texty a že to vlastně je jednodušší. Není to tak. Je to jiný styl práce, který má jiné dopady na člověka, na psychiku, na zdraví, na psaní, na myšlení. Takže jsem se skutečně musela adaptovat.

Více z pořadu