Online Plus

Twitter testuje skrývání reakcí na tweety

Online Plus

Twitter testuje skrývání reakcí na tweety
Online Plus

Plus

Google v Česku zaplatil na daních necelých devět milionů korun. Proč aplikace FaceApp vyvolala obavu o bezpečnost osobních dat? Moderuje David Slížek
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Twitter testuje skrývání reakcí na tweety agentur. Ing. se objeví na britské bankovce. Google v Česku zaplatil na daních necelých 9 milionů korun a aplikace FaceApp vyvolala obavy o osobní data. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, ke kterým vás dnes provede David Slížek.

  • On-line plus.

  • A společně se mnou události, které přinesly uplynulé dny, okomentuje náš pravidelný komentátor redaktora deníku n Petr Koubský. Vítej. Dobrý den. Mobilní aplikace FaceApp, která pomocí strojového učení mění na fotkách tváře lidí, vzbudila v posledních týdnech nebývalý ohlas. Zapojení několika celebrit z ní udělalo hit sociálních sítí a snímkům, jak budou podle aplikace lidé vypadat třeba za 20 let, se na Facebooku či Twitteru nedalo skoro vyhnout. Záhy se ale objevily zprávy o možných bezpečnostních problémech. Aplikace podle některých zpráv nahrává z telefonu bez vědomí uživatelů všechny uložené fotografie. Snímky navíc odesílá na ruské servery a podle podmínek si s nimi může dělat, co chce. Bezpečnostní experti záhy tyto informace v podstatě všechny vyvrátili. FaceApp nahrává jen fotku, na které uživatel mobilu poklepe. A byť jde o původně ruský start-up, data nahrává do cloudové služby amerického Amazonu. V podmínkách služby je opravdu stanoveno, že aplikace má k nahraným fotkám v podstatě veškerá autorská práva, ale podobná ustanovení najdete v podmínkách většiny služeb včetně Facebooku, Twitteru či Instagramu. Petře, toto byl pro mě zase takový hodně zajímavý případ, protože ta aplikace není nová. Ona existuje pro mě. Kolik let už se o ní jednou velmi výrazně psalo asi před dvěma lety, teď najednou se vynořila znovu na povrch. Znovu zaplavila Facebook a další sociální sítě upravenými fotkami obličejů lidí. A hned také ale na rozdíl od těch předchozích let zvedla jaksi vlna nějakých obav o osobní údaje, o to, co s těmi fotkami dělá, jestli je odesílá někam na cizí zahraniční servery, jestli slouží také k něčemu jinému než jenom k té prosté zábavě apod.. Měli bychom mít z této aplikace a podobných aplikací nějaký strach, nějaké obavy?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají